Americký automobilový klenot Shelby Cobra se bude dražit

Indianapolis - Automobiloví fanoušci své zraky upínají do amerického Indianapolisu, města závodním vozům zaslíbeného. 15. května se tam totiž mezi dalšími 1200 vozy bude dražit legenda závodnické historie Shelby Cobra, která lámala ve své době rychlostní rekordy. Teď by mohla zlomit i jeden cenový. Aukční síň odhaduje, že by za auto mohla dostat až 15 milionů dolarů. Ručně montovaných Coupé totiž automobilka vyrobila celkem jen šest.

Shelby Cobra je jedno z mála amerických aut, které kdy pokořilo evropské stroje. Jako první porazilo v červenci 1965 na prestižním šampionátu FIA Ferrari. Cobra tam tehdy dokázala jet rychlostí 313 kilometrů za hodinu. „Za oceánem je spousta slavných značek a tohle americké auto je porazilo. I když závodilo na silnici, a ne na ovále, jak jsme zvyklí u nás. Je to v podstatě americký korunovační klenot,“ řekl hrdě ředitel aukční síně Dan Mecum.

Jedním z důvodů, proč byla Cobra tak úspěšná, byl její aerodynamický design, který ovlivnil generace dalších značek. K legendě se navíc vrátila i automobilka Ford v roce 2006, kdy uvedla na trh Ford Shelby Cobra GT 500.

Vydáno pod