Vybírání vstupného na Horní můstek na Macoše ve čtvrtek skončí

Blansko – Už jen dnes a zítra zaplatí lidé za průchod na Horní můstek vstupné, pak už bude přístup zdarma. Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se na tom po dlouhých jednáních konečně dohodla s vedením obce Vilémovice, které můstek a dno propasti pronajímá už několik let podnikateli Jiřímu Tichopádovi. Ten poplatky vybíral celou letní sezonu. Ochranáři a vedení obce se dohodli, že Vilémovice už podnikateli pozemky pronajímat nebudou a vybírání vstupného skončí. Na oplátku chtějí ochranáři obci pomoci s tím, aby do pokladny plynuly nějaké zisky z turistického ruchu.

Řešení spočívá v zavedení drobného příplatku na vstupenkách do jeskyní a parkovištích v krasu. Ten by měl být určen výhradně radnicím, na jejichž katastrech známé přírodní lokality krasu leží. Radnice, které nemají z turismu nic, by tak získaly peníze na úklid v okolí jeskyní. Tato změna se netýká jen Vilémovic. V Moravském krasu je pět veřejnosti zpřístupněných jeskyní. Drobné do radničních pokladen by zavedením poplatků měly získat i Blansko, Vavřinec, Sloup, Ostrov u Macochy a Březina. Příplatek by se na každém lístku mohl pohybovat ve výši od pěti do deseti korun.

O zrušení vybírání vstupného Tichopáda opakovaně žádali ochranáři, turisti i krajský úřad

Podnikatel Tichopád si cestu i celé dno propasti za částku 100 tisíc korun ročně od Vilémovic pronajímá už několik let. A i když samotný můstek patří státu, museli zájemci o pohled na dno Macochy projít po pronajaté cestě, na níž Tichopád peníze vybíral. Léta se jeho podnikání bránili ochranáři ze Správy jeskyní Moravského krasu, ale marně.

Nepomohlo ani to, že do celé věci před časem zasáhl i krajský úřad. Vydal jasné stanovisko, že silnice, kterou obec podnikateli pronajímá, je účelovou komunikací, a nikdo ji tedy nemůže ničím blokovat. Tichopád nařízení obešel tím, že si nechal nově vyměřit místo pro vybírání peněz. Tvrdil totiž, že kraj mylně považuje pozemek za komunikaci.

2 minuty
Vedoucí Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka o dohodě
Zdroj: ČT24

Vyřešení situace patrně napomohla aktivita Správy CHKO Moravský kras, která se do sporu před časem vložila. Ochranáři upozornili Tichopáda na to, že pozemek je součástí přírodní rezervace Vývěry Punkvy, kde je poskytování služeb, tedy podnikání, zakázáno. Tichopádovi tak hrozilo správní řízení a pokuta.

Ochranáři také upozorňovali na to, že lidé se snažili vyhnout místu, kde se vybíralo vstupné, tím, že si vyšlapávali nové cestičky vedoucí k můstku. Podle ochranářů hrozilo, že se někdo z návštěvníků z nezpevněného srázu Macochy zřítí a vážně se zraní, nebo dokonce zaplatí životem. Pěšina vznikla například na skalisko Desatero nad propastí. Vyšlapávání pěšin způsobilo škody i chráněným zvířatům a rostlinám, které pod můstkem rostou. Lidé je totiž udusávali.

Můstek vznikl před 133 lety. Byl celoročně volně přístupný. Je v majetku státu, který jej před pěti lety za půl milionu korun opravil. Vilémovice si před 60 lety vydělaly vybíráním vstupného z můstku na plynofikaci obce. Pak přestaly peníze vybírat. Dlouhodobou snahou obce po roce 1989 je opět získat finanční podíl z turistického ruchu v Moravském krasu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...