Poslanecká sněmovna řešila ostravské laguny

Ostrava - Ostravské laguny zapáchají a obtěžují obyvatele města. Premiér Petr Nečas se v Poslanecké sněmovně pokusil najít odpověď na otázku, kdo za to může. Neúspěšně. Největší ekologická zátěž bude trápit Ostravany ještě několik dalších let. A to se nelíbí vedení města. Podle něj trvá likvidace ekologické zátěže příliš dlouho, premiérovi Petru Nečasovi proto zaslalo dopis, ve kterém vyzývá vládu k rychlejšímu řešení celého problému.

Zápach z největší ekologické zátěže v České republice obtěžuje obyvatele moravskoslezské metropole už několik let. A podle premiéra Petra Nečase za to mohou sociální demokraté. „Kdo podepsal takhle hloupě udělanou smlouvu? Ministerstvo financí, zodpovědnost tedy jednoznačně nese tehdejší ministr financí a ten se jmenuje Bohuslav Sobotka,“ poukazuje Nečas.

„Já bych doporučil panu premiérovi, ať se seznámí s touto kauzou, ať se podívá, kdo tu zakázku zadával. Tu zakázku zadával státní podnik Diamo a ten státní podnik má stále stejného ředitele, jako v té době,“ brání se Bohuslav Sobotka.

Reportáž Pavly Daňkové (zdroj: ČT24)

Sanace a likvidace lagun byla jako státní zakázka vysoutěžena státním podnikem Diamo v roce 2004. Jeho vedení vnímá útok Bohuslava Sobotky jako bezpředmětný. „U pana Sobotky je jednoznačně vidět neznalost celého problému, protože zakázka byla vysoutěžena v roce 2004 a od té doby je vše pod přísnou kontrolou nejen státního podniku Diamo, ale i ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva financí a životního prostředí,“ argumentuje ředitel s.p. Diamo Jiří Jež.

Podtrženo a sečteno - laguny smrdí. A v posledních dnech stále více. Stížnosti občanů se podle České inspekce životního prostředí zněkolikanásobily. Státní podnik Diamo tvrdí, že tekuté kaly vyveze z lagun do konce tohoto roku. Kompletní vyčištění celého území bude ale trvat až do roku 2018, což se nelíbí vedení města Ostravy. To žádá, aby byl problém řešen mnohem rychleji.

Vydáno pod