Pacientka skončila při léčbě lupénky s popáleninami

Ostrava - Sedmnáctiletá dívka utrpěla při léčbě lupénky v ostravské fakultní nemocnici závažné popáleniny na 80 procentech těla. Podle předběžných odhadů selhal přístroj na ozařování pacienta ultrafialovým světlem. Případem už se začali zabývat kriminalisté, stejně tak prošetřuje celou záležitost i nemocnice. Pacientku se chystá odškodnit.

„Okolnosti události prověřujeme. Potřebujeme čas na revizi přístroje,“ řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Vedení nemocnice pochybení připouští a je připraveno dívce vyplatit finanční náhradu. „Výši odškodnění v tuto chvíli nelze odhadnout. Stanovit ji budou muset odborníci,“ řekl Oborný.

Policie se případem se zabývá od dnešního dne. Případného viníka čeká obvinění z ublížení na zdraví z nedbalosti. „V tuto chvíli jsme na začátku vyšetřování. Zatím jsme vyslechli otce poškozené. Další výslechy budou následovat,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Dodala, že s největší pravděpodobností se policie obrátí na soudní znalce, kteří by měli vypracovat znalecké posudky.

Dívka pod UV světlem trpěla deset minut

Dívka 24. ledna poprvé podstoupila takzvanou fototerapii, což je léčba světlem. Sestra ji uzavřela v kabině, která ozařuje celé tělo nahého pacienta ultrafialovým světlem. Místo tří minut byla pacientka vystavena působení paprsků téměř deset minut.

Pacientka Romana Foldynová serveru řekla, že podle zdravotní sestry se pravděpodobně pokazil časovač, který měl přístroj vypnout. „Bylo to hrozné. Pálilo mě skoro celé tělo. Měla jsem zimnici i horečku. A když začaly praskat vodnaté i krvavé puchýře, pyžamo se mi lepilo na kůži. Už bych to nikdy nechtěla zažít,“ vylíčila serveru iDnes.cz dívka, která už týden leží v popáleninovém centru stejné nemocnice.