Volby 2016: Severomoravany trápí ropné laguny a smog. Kriminalita je třetí nejvyšší v Česku

Moravskoslezský kraj souží staré ekologické zátěže. Přes různá opatření patří kraj k oblastem s nejznečištěnějším ovzduším v zemi i v Evropě. Obyvatele trápí rovněž velký počet trestných činů. Politici se obávají i sociální krize. Tu by mohlo vyvolat například masové propouštění z černouhelné společnosti OKD, která je v reorganizaci. Česká televize odvysílá od 20.00 předvolební debatu lídrů z Moravskoslezského kraje s nejvyšším volebním potenciálem.

Řecká menšina si v Ostravě připomíná výročí odchodu z rodné země
Zdroj: ČT Ostrava Autor: Martin Straka

Dosud nevyřešeným ekologickým zátěžím vévodí ropné laguny po chemičce Ostramo v Ostravě, jejichž likvidace se řeší déle než 20 let. Už z nich bylo vytěženo na 200 000 tun kalů, jenže se ukázalo, že tam jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se nepočítalo.

Výběrové řízení na jejich odstranění vyhrála společnost AVE CZ odpadové hospodářství, která však nedávno oznámila, že kvůli nutnosti nového posouzení vlivu na životní prostředí se likvidace lagun zřejmě opět posune.

V počtu trestných činů na špici

Přestože v kraji poklesl během čtyř let počet trestných činů ze 40 tisíc na přibližně 30 000, stále se v tomto ohledu v celorepublikovém srovnání umisťuje na těch nejspodnějších pozicích. V průměru tam na 1000 obyvatel připadá téměř 25 trestných činů. V tomto měřítku je kraj třetí nejhorší.

Hůře na tom jsou jen v Libereckém a Ústeckém kraji, kde na 1000 obyvatel připadá víc než 25 zločinů. Naopak nejbezpečněji se podle tohoto ukazatele mohou cítit lidé na Vysočině, Pardubicku a Zlínsku. Tam na každých 1000 obyvatel připadne okolo 13 trestných činů.

Vliv na to může mít i rostoucí počet policistů. Zatímco v roce 2012 jich v ulicích Moravskoslezského kraje sloužilo 3821, loni jich už bylo 4033. Policisté jsou mnohem více vidět. Mezi lidmi tak působí jako prevence, některé zločince to pak odradí.

Aktuální volební potenciál v Moravskoslezském kraji
Zdroj: STEM/MARK, Median
Aktuální volební potenciál v Moravskoslezském kraji (2. část)
Zdroj: STEM/MARK, Median

Nezaměstnaných ubývá, stále jich je ale nadprůměrně

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji po červencovém růstu v srpnu opět klesl, a to o 0,1 procentního bodu na 7,7 procenta. Z evidence úřadu práce ubylo 459 uchazečů, práci na konci měsíce nemělo 65 156 lidí.

Oproti loňskému srpnu bylo nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji o 7236 méně a jejich podíl byl meziročně nižší o 0,8 procenta. Vyšší nezaměstnanost než na severní Moravě a ve Slezsku je v Česku jen v Ústeckém kraji, kde činil v srpnu podíl nezaměstnaných 8,2 procenta. Podniky v kraji v letošním prvním čtvrtletí zaměstnávaly přes 423 000 lidí, o 20 000 více než před třemi lety.

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji v srpnu 2016
Zdroj: MPSV

Zatímco na konci června 2013 bylo nezaměstnaných 82 556 a jejich podíl činil 9,5 procenta, v polovině letošního roku to bylo 64 359 a 7,6 procenta. To se ale může rychle změnit. OKD se chystá k postupnému útlumu a s tím bude souviset pozvolné propouštění.

V dolech pracuje zhruba 12 000 lidí, kteří podle předběžných plánů zavírání šachet přijdou o práci postupně, nejpozději ale do roku 2024. Zaměstnání navíc ztratí další tisíce lidí v navazujících profesích. OKD je od června v úpadku. Schválená reorganizace firmy ale útlum a propouštění jen oddálí a rozprostře do delšího časového období.

Průměrná mzda roste. Ale pomalu

Průměrná hrubá mzda v Moravskoslezském kraji vzrostla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 3,5 procenta na 24 875 korun. Zaměstnanci si polepšili o 832 korun. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 0,2 procenta, reálný nárůst mezd tedy představuje 3,3 procenta.

V celé České republice stoupla průměrná mzda ve druhém čtvrtletí meziročně o 1019 korun na 27 297 korun. Mzdy v Moravskoslezském kraji jsou podle úřadu sedmé nejvyšší v zemi. Nejvíce berou zaměstnanci v Praze, kde činila průměrná hrubá mzda 34 939 korun, nejméně v Karlovarském kraji. Tam dostávali lidé ve výplatě v průměru 23 104 korun.

Částka, o kterou si moravskoslezští zaměstnanci polepší, je mezi kraji třetí nejnižší v zemi, po Pardubickém (795 korun) a Karlovarském kraji (799 korun). Vyjádřený v procentech je nárůst mezd v Moravskoslezském kraji čtvrtý nejnižší, po Praze, Pardubickém a Plzeňském kraji.

Problémy i perspektivy kraje budou hlavním tématem večerní předvolební debaty. Pozvánku do studia dostali lídři osmi stran a hnutí, které podle průzkumů mají největší šanci dostat se do zastupitelstva.

Hosté jsou zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum se konal od 8. srpna do 3. září vždy na vzorku minimálně 1200 respondentů v každém kraji.

Předvolební průzkum v Moravskoslezském kraji 371.92 KB

Česká televize představuje postupně ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují v krajských volbách. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.

Pravidla volebního a předvolebního vysílání České televize 6.59 MB
Dodatek k volebním pravidlům 438.13 KB
Předvolební průzkumy v krajích 1,020.95 KB