Z opalovacích krémů se uvolňují toxické kovy, ukázala studie. Mohou poškozovat mořský život

Nový výzkum odhalil, že se opalovací krémy v mořské vodě rozkládají na nebezpečné kovy. Vyplývá to ze studie, kterou publikoval odborný časopis Environmental Science & Technology. Podle vědců se z krémů dostávají do vody kovy jako olovo, hliník nebo titan. Ty můžou i ve stopovém množství představovat pro mořské živočichy riziko.

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru již před několika lety upozornil, že látky obsažené v opalovacích krémech mají toxické účinky na některé mořské živočichy – delfínům například způsobují hormonální dysfunkce a některým rybám mění pohlaví. Zatím se hovořilo především o škodlivosti sloučenin, které chrání kůži před spálením. Vědci z Ústavu mořských věd v Andalusii teď ale přišli s novým objevem.

Zjistili, že se opalovací krémy v moři rozkládají na nebezpečné kovy, jako je například olovo, hliník a titan. „I nízká koncentrace olova a hliníku může představovat vážné riziko pro mořské živočichy,“ uvedla vedoucí vědeckého týmu Araceli Rodríguez-Romerová.

Neekologická ekologie

Ve studii se vědci zaměřili i na takzvané „Reef Safe“ opalovací krémy. Ty neobsahují oxybenzon a ethylhexyl metoxycinamát – umělé přísady, které působí toxicky na korálové útesy. V obchodech se proto prodávají jako ekologicky šetrné. Přesto z výzkumu vyplývá, že i tyto opalovací krémy vylučují do vody kovy. „Jak konkrétně škodí tyto látky živočichům, zatím ale není jasné,“ dodala Rodríguez-Romerová.

Z naměřených dat dále vyplývá, že během typického slunečného dne mohou návštěvníci pláže zvýšit obsah titanu ve vodě o 20 % a hliníku o 4 %. Do vody se ale dostává i 0,2 % olova, což představuje pro mikroorganismy, jako je plankton, smrtící dávku. Nejvyšší koncentrace těchto kovů je podle autorů studie především v přímořských oblastech.

Mořské řasy jako alternativa krému

Na Floridské univerzitě už pracují výzkumníci na alternativě k opalovacím krémům. Využívají vlastnosti synteticky vyrobené aminokyseliny, která se přirozeně nachází u červených mořských řas. Má schopnost pohlcovat UV záření a je šetrnější pro kůži. Její výroba ale trvá rok.

Některé země se navíc rozhodly proti opalovacím krémům zakročit. V americkém státě Havaj má od roku 2021 platit zákaz prodeje opalovacích krémů s obsahem oxybenzonu a ethylhexyl metoxycinamátu. Stejnou cestou se hodlá vydat i Palauská republika a floridské město Key West.