TÉMA

Michal Kortyš

Na východě Čech zdraží jízdné ve veřejné dopravě

Základní jízdné v regionálních vlacích a autobusech na východě Čech zdraží od 10. prosince o osm procent. Podle náměstka pardubického hejtmana pro dopravu Michala Kortyše (ODS) zdraží tarif v integrovaném systému IREDO po dvou letech. IREDO je společný dopravní systém Pardubického a Královéhradeckého kraje.
10. 11. 2023|

Lidi na Svitavsku trápí špína a prach z kamenolomu. Kraj přispěje na novou myčku pro kamiony

Obyvatelé Budislavi na Svitavsku a okolních obcí dlouhodobě spílají nánosům bahna a prachu z místního kamenolomu. Denně tudy projíždí stovky kamionů, jejich počet navíc v poslední době narůstá. V blízkosti se totiž začaly stavět další kilometry dálnice D35. Pardubický kraj už slíbil pomoc, zaplatí část speciální myčky pro kamiony.
7. 10. 2023|

Jevíčko leží na pomezí tří krajů. Do Pardubic, Brna ani Olomouce ale přímý spoj nejede

Jevíčko na pomezí Čech a Moravy trápí špatné dopravní spojení. Místní si stěžují hlavně na zdlouhavé a složité cestování do Brna. Třítisícové město sice spadá pod Pardubický kraj, od krajského města ho ale dělí téměř sto kilometrů a řada lidí tak dojíždí do bližší jihomoravské metropole. Radnice proto usiluje o navýšení spojů.
25. 8. 2023|

Po zákazu průjezdu Lázněmi Bohdančem příliv kamionů v oblasti neustal, jen se přesunuly do okolních vesnic

Starostům obcí na Pardubicku už dochází trpělivost s nárůstem kamionové dopravy. Nejvíce množství nákladních aut vzrostlo ve vesnicích kolem Lázní Bohdanče. Přímo přes lázeňské město totiž kamiony jezdit nesmí, a tak si cestu k dálnici D11 zkracují právě přes obce v okolí.
14. 3. 2023|

Nacisty přivedla do Ležáků vysílačka, obec zlikvidovali před 80 lety. Pietní program potrvá celý den

Před osmdesáti lety, 24. června 1942, nacisté vypálili obec Ležáky na Chrudimsku jako pomstu za útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Památník Ležáky připravil na pátek celodenní pietní program. U bývalého Švandova mlýna se také uskuteční první klapka natáčení nového filmu Ležáky.
24. 6. 2022|

Kvůli nedostatku řidičů nevyjela na Pardubicku stovka spojů. Dopravce chce zavést prázdninový provoz

Na Orlickoústecku a Svitavsku v úterý nevyjelo víc spojů než v pondělí. Dopravce BusLine se stále potýká s nedostatkem řidičů. S krajem například jedná o rychlém přechodu na prázdninový jízdní řád, ve kterém autobusy jezdí méně často, řekl mluvčí firmy Radovan Vrátný. Náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS) odhadl, že prázdninový jízdní řád by mohl začít asi o týden dříve. BusLine jezdí v oblastech Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, Litomyšle a Jevíčka od neděle 12. června, problémy začaly v pondělí.
14. 6. 2022|

Chybí peníze na přivaděče k budoucí dálnici D35. Slíbené částky kvůli dražšímu materiálu nestačí

Na stavbu přivaděčů k dálnici D35 chybí peníze, podle vedení Pardubického kraje za to může neustálé zdražování. Odhadem chybí asi jedna miliarda korun. To by mohlo nejvíce zasáhnout chystanou stavbu obchvatů Vysokého Mýta a Chocně, na které chybí více než 650 milionů korun. Pardubický kraj před čtyřmi lety podepsal s vládou memorandum, kdy získal 2,7 miliardy korun na stavbu přivaděčů k novým úsekům dálnice. Kvůli rostoucím cenám za materiál i práci se ale vše prodraží.
19. 11. 2021|

Po památkově chráněném mostě v Přelouči opět projedou auta. Opravy dalších už kraj chystá

V noci na středu se po několikaměsíčních opravách otevřel motoristům památkově chráněný most v Přelouči na Pardubicku. Stavební práce stály kraj 41 milionů korun, řekl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). Vzácný most se podařilo opravit i díky dotacím od státu a Evropské unie. Opravu dalších dvou mostů na Labi už Pardubický kraj chystá.
1. 9. 2021|

U silnice na Orlickoústecku vznikl několikametrový kráter a hrozí další sesuv. Do pátku tam řidiči neprojedou

Kvůli sesuvu půdy zůstane do pátečního večera uzavřená silnice II/316 nedaleko obce Běstovice na Orlickoústecku ve směru na Skořenice. Průjezd místem by byl příliš rizikový. Řidiči zatím musí jezdit jezdit po objízdných trasách. Informovala o tom Pavla Sedláková z kanceláře hejtmana Pardubického kraje.
9. 8. 2021Aktualizováno9. 8. 2021, 11:44|

Pardubický kraj podepsal smlouvy s autobusovými dopravci. Antimonopolní úřad zamítl námitky

Pardubický kraj podepsal s dopravci desetileté smlouvy na provoz regionální autobusové dopravy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl námitky jedné z neúspěšných společností, které dosud bránily podpisu.
30. 7. 2021|

Politici se přou o bezpečné předjíždění cyklistů. Ty kromě bezohledných řidičů někdy ohrožuje i vlastní lehkomyslnost

Po chladném a deštivém jaru se počasí umoudřilo, a tak naplno začala cyklistická sezona. Letos její začátek provázejí diskuse o novele silničního zákona, která by měla řidičům nakázat, aby jízdní kola předjížděli alespoň s metrovým odstupem a kde je povolená rychlost vyšší než 30 kilometrů v hodině nejméně 1,5 metru. Mezi zákonodárci hlavně není shoda na tom, jak přísně by se mělo porušení trestat. I když nové pravidlo zatím není schválené, policie a dopravní experti nabádají k opatrnosti kvůli cyklistům jak řidiče, tak cyklisty samotné. Neohrožují je pouze případné střety s auty, ale i to, že řada lidí dodnes usedá na kolo bez ochranné přilby.
12. 6. 2021|

Pardubický kraj má koaliční smlouvu. Rada obmění jen čtyři členy

Podepsána je koaliční smlouva, která Pardubickému kraji zaručuje pokračování rady téměř v nezměněném složení. Hejtmanem zůstane Martin Netolický (ČSSD/3PK), stejně jako před čtyřmi lety jde do opozice vítězné ANO. Nová rada definitivně vznikne na prvním zasedání nového zastupitelstva 26. října.
9. 10. 2020Aktualizováno9. 10. 2020, 15:24|

Jak financovat sociální služby a jak se postavit šmejdům? Diskutovali lídři z Pardubického kraje

Pardubický kraj prosazuje terénní sociální služby namísto rozvíjení ústavní péče. Devatero lídrů kandidátek se shodlo na tom, že sociální služby je třeba dále podporovat a rozvíjet, otázkou ale zůstává, jak je financovat. Uchazeči o hejtmanský úřad diskutovali také o tom, jak si poradit s takzvanými šmejdy či jak přistoupit k inkluzivnímu vzdělávání.
15. 9. 2020|

Stát by měl znovu aktivovat ústřední krizový štáb, myslí si většina lídrů v Pardubickém kraji

Lídři kandidátek pro nadcházející volby v Pardubickém kraji v debatě ČT24 diskutovali o tom, jak se regionu daří vypořádávat s akutní koronavirovou pandemií. Ta má zásadní dopad právě i na tento region, kde se v neděli prokázala nákaza u klientů sanatoria Topas v Holicích. Mnozí také kritizovali vládní politiku, která se schodkem 500 miliard korun rekordně zadluží, zatímco na krajích se podle nich šetří.
14. 9. 2020|
Senátní volby 2018

Senátorem za Svitavsko bude Kortyš z ODS. Dostal přednost před Havířem z ČSSD

Novým senátorem za svitavský obvod je Michal Kortyš (ODS). Náměstek hejtmana Pardubického kraje zvítězil se ziskem přes 62 procent hlasů. Ve volbách neuspěl svitavský zastupitel a bývalý poslanec Pavel Havíř (ČSSD).
13. 10. 2018|
Senátní duely

Senátní duel ve Svitavách: Podpora komunální politiky a dostavba dálnic

ČT24 připravila duely všech kandidátů do Senátu, kteří postoupili do druhého kola a mají tak šanci stát se zákonodárci v horní komoře parlamentu. Ve volebním obvodu číslo 50 Svitavy se utkají Michal Kortyš (ODS), který v prvním kole získal 24,73 procenta hlasů, a Pavel Havíř (ČSSD), který obdržel 20,76 procenta.
10. 10. 2018|