TÉMA

Bob Dylan

Na TikTok se dohodou s UMG vrátila hudba Swiftové, Billie Eilish či Dylana

Písně Taylor Swiftové, Billie Eilish, Harryho Stylese či Boba Dylana nebo kapely Pearl Jam se vrací na TikTok. Vydavatelství Universal Music Group (UMG), které skladby spravuje, se totiž se sociální sítí podařilo dohodnout na nové smlouvě. Právě kvůli neshodám hudba, k níž drží práva UMG, začátkem února z TikToku zmizela.
3. 5. 2024|

Život jako film. Kdo v chystaných snímcích hraje Jacksona, Winehouseovou nebo Trumpa

Skutečné osudy vždycky budily zájem, ještě podpořit ho mohl nedávný oscarový úspěch snímku o „otci atomové bomby“ Robertu Oppenheimerovi. Filmaři se chystají přiblížit divákům také životy Michaela Jacksona, Donalda Trumpa nebo Amy Winehouseové. Na hlavní role v životopisných titulech kývli Tom Holland, Angelina Jolieová, Selena Gomezová či Timothée Chalamet.
6. 4. 2024|

Bob Dylan filozofuje nad cizími písněmi. Vedou ho k úvahám o rozvodech, mobilech i sebevraždách lumíků

Bob Dylan není jen hudebníkem, vládne také perem. V knize Filozofie moderní písně, která se letos dočkala i českého překladu, probírá téměř sedmdesát nahrávek jiných umělců. Zároveň se nedávno vrátil ve studiu k některým svým starším skladbám a nově je nahrál na album Shadow Kingdom.
8. 10. 2023|

Netrpěl předsudky a přibližoval hudbu posluchačům, vzpomíná na Černého publicista Rauvolf

Jiří Černý netrpěl hudebními předsudky a za písněmi, o kterých mluvil, si vždy stál, uvedl v pořadu Události, komentáře publicista a překladatel Josef Rauvolf. Podotkl, že Černý byl velkým vzorem nejen pro něj, ale i pro všechny lidi, kteří o hudbě psali nebo píšou.
19. 8. 2023|

Joni Mitchellová vystoupila živě poprvé po dvaceti letech. Zaznělo i Both Sides Now

Písničkářka Joni Mitchellová poprvé od roku 2002 živě vystoupila na víkendovém Newport Folk Festivalu. Kanadsko-americká zpěvačka patří mezi nejvýraznější osobnosti světové kulturní scény, získala deset cen Grammy. Kvůli zdravotním problémům se osmasedmdesátiletá umělkyně objevuje na veřejnosti jen výjimečně.
26. 7. 2022|

Bob Dylan dovezl do Provence své obrazy i železniční vagon

Ve Francii je poprvé k vidění výstava obrazů písničkáře Boba Dylana. Vystavuje je v Provenci, v uměleckém parku, který vymyslel a realizoval irský hoteliér a sběratel umění Paddy McKillen. Dylan sem umístil také dílo vytvořené ze železničního vagonu – se zachováním skutečných rozměrů.
22. 7. 2022|

Bob Dylan má v Oklahomě muzeum, návštěvu vynechal

V Oklahomě otevřeli Centrum Boba Dylana. Fanoušci Dylanovy tvorby i badatelé muzeum písničkáře a laureáta Nobelovy ceny za literaturu najdou ve městě Tulsa. Dočasná výstava Dylana, která všestranného umělce představuje jako výtvarníka, začala nedávno také ve Francii.
13. 5. 2022|

Tenkrát na západě, Hvězdné války i Joker. Hollywoodská historie se píše i v notách

Když si letošní Oscary za nejlepší filmovou hudbu k animovanému filmu Soul přebírali dva členové rockové kapely Nine Inch Nails, bylo to už podruhé, co vyfoukli ocenění autorům, kteří se specializují jen na oblast filmu. Jinak tvůrci z města andělů často spoléhají na slavná skladatelská jména. Historie filmového Hollywoodu je zapsána i v notách, skýtá vřískání smyčců v koupelně, soundtrack pro temnou i světlou stranu síly v předaleké galaxii i psychotický tanec Jokera na veřejných záchodcích.
6. 8. 2021|

Od „Blowin' in the Wind“ po „Murder Most Foul“. Shrnutí Boba Dylana v devíti písních

Bob Dylan, který 24. května slaví osmdesátiny, složil přes šest set písní, z nichž mnohé se staly doslova součástí kulturního dědictví. Co za některými z nich stojí? Výběr je vzhledem ke kvalitě Dylanových písní nevděčný, berme jej tedy spíše jako jakýsi pokus přiblížit všestrannost oslavencovy tvorby – tvorby, jež proměnila podobu populární hudby a rocku.
24. 5. 2021|

Časy se mění, ale Bob Dylan je pořád tady. Písničkáři, který ovlivnil celou generaci, je osmdesát let

Bobu Dylanovi je osmdesát let. Jedna z tváří občanského mírového hnutí z šedesátých let a písničkář, který definoval folkovou hudbu, se na hudební scéně pohybuje přes šest dekád. Ještě předloni odehrál tři koncerty v pražské Lucerně. Loni vydal studiové album a v 79 letech se stal nejstarším umělcem, který se s deskou obsahující nové písně dostal do čela britského žebříčku. Vítěz Grammy, Oscara i držitel Nobelovy ceny za literaturu dokazuje, že i v „podzimu života“ dokáže oslovit široké publikum.
24. 5. 2021|

„Nechápu, proč mě máte rádi.“ Hvězdy pop music na kameru odhalují, co obnáší popularita

Hudební dokumenty zažívají zlatou éru. Odhalují se v nich třeba aktuální vítězky cen Grammy Billie Eilish a Taylor Swiftová, které se tak fanouškům prezentují přesně ve světle, v jakém chtějí. Nový snímek z produkce deníku The New York Times s názvem Framing Britney Spears ukazuje, že zpěvačka Britney Spearsová před lety takovou kontrolu nad svým veřejným obrazem neměla. Jsou intimní dokumenty skutečně pravdivé?
18. 3. 2021|

Recenze: Rough and Rowdy Ways. Nové písně Boba Dylana plynou, ale nemíjí

Část nahrávek z nového alba Rough and Rowdy Ways zveřejňoval Dylan postupně už od konce března a tím náležitě přikládal pod očekávání. Celá deska pak po vydání vyvolala vlnu nadšených recenzí – zcela oprávněně. Vlastně by nás to ani nemělo překvapit, dobré přijetí je v kontextu Dylanovy téměř šedesátileté dráhy víceméně konstantou. A přece…
1. 7. 2020|

Recenze: Chtít chytit Mertu. Jeho pařížské album z roku 1969 se vrací na vinylu

Legendární „pařížské“ album Vladimíra Merty, Ballades de Prague, vyšlo původně počátkem roku 1969 ve Francii – a o padesát let později v Praze na vinylu. A je milé si uvědomit, že za ono půlstoletí vůbec nezestárlo, což na debut není zrovna málo.
28. 1. 2020|

Po skandálu hned dvě jména. Nobelovu cenu za literaturu získali Olga Tokarczuková a Peter Handke

Nobelovu cenu za literaturu za rok 2018 získala polská spisovatelka Olga Tokarczuková. Letošním laureátem je také rakouský autor Peter Handke. Vyhlášena byla hned dvě jména, protože v loňském roce toto prestižní ocenění uděleno nebylo kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování ve Švédské akademii, která laureáty vybírá.
10. 10. 2019Aktualizováno10. 10. 2019, 13:02|

To se nedá ignorovat. Scorsese demaskuje turné Boba Dylana

Rolling Thunder Revue, tedy Revue burácejícího hromu, se jmenovalo koncertní turné Boba Dylana, na něž písničkář vyjel v polovině sedmdesátých let po Spojených státech. Režisér Martin Scorsese se v novém dokumentu rozhodl zjistit, proč si právě tato Dylanova tour vysloužila přívlastek legendární. Sesbíral archivní materiály a hudebníka, který už léta neposkytuje rozhovory, také vyzpovídal.
17. 6. 2019|

Čaputová se v Praze setkala se Schwarzenbergem, večer navštívila koncert Boba Dylana

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dva týdny po svém volebním vítězství soukromě navštívila Prahu. V úterý ji poslanec TOP 09 a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pozval na večeři. Na neformálním setkání byl i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, filozof a kněz Tomáš Halík či hudebník Michael Kocáb, kteří ji podpořili v kampani. Večer pak Čaputová navštívila koncert legendárního amerického zpěváka Boba Dylana v Lucerně.
10. 4. 2019|

Recenze: Things Have Changed aneb Když Bob Dylan hraje Boba Dylana

Tři koncerty naprostého klasika Boba Dylana, které odehrál mezi 7. a 9. dubnem v pražské Lucerně, byly okamžitě vyprodané, což značí mimo jiné to, že je Dylan i v téměř osmdesáti letech aktuální. Pochvalu za všechny tři vynikající vystoupení si zaslouží ovšem nejen sám kapelník, ale také skvělá doprovodná kapela.
10. 4. 2019|

Dobří hudebníci se vracejí. Letos v Česku zahraje Dylan, Sheeran i The Smashing Pumpkins

Ne nahrávky, ale především živé koncerty jsou dnes tím, co hudebníky živí a fanoušky nejvíce těší. „Čím dál víc kapel se vydalo na cesty, dělá delší turné. Pro kapely, které hrávaly dřív v Severní Americe a západní Evropě, už to teritorium nestačí,“ těží ze zájmu vyrazit ze studia mezi lidi podle hudebního publicisty Pavla Turka i české publikum. Koho v roce 2019 uslyší? Představujeme především velká jména zahraničních zpěváků a kapel, kteří se do Česka vracejí.
6. 1. 2019|

Nechtějte, abych sám sebe interpretoval. Písně Boba Dylana vyšly česky a knižně

Americký písničkář Bob Dylan je i oceňovaným literátem, potvrzeným navíc Nobelovou cenou za literaturu. Folková legenda se v dubnu vrátí před pražské publikum, čekání na koncerty si fanoušci mohou krátit opakováním Dylanových textů. Vyšly nedávno souborně v překladu Gity Zbavitelové.
27. 12. 2018|