TÉMA

Audioknihy

Eliška Balzerová načítá Roky. Memoárový román je od francouzské nobelistky

Eliška Balzerová se stala hlasem loňské laureátky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxové. Herečka načetla román Roky, který je považován za zásadní dílo této francouzské spisovatelky. Audiokniha by měla vyjít v září.
23. 8. 2023|

Kmotr si pro sebe ukradl Audioknihu roku 2022, s pomocí Oldřicha Kaisera

Absolutním vítězem ankety Audiokniha roku 2022 se stala mafiánská sága Kmotr. Bestseller Maria Puza načetl Oldřich Kaiser. Kmotr v jeho podání zvítězil také v kategoriích Interpret a Jednohlasná četba. Odborná porota rozdala ceny celkem v deseti kategoriích. Za mimořádný přínos byla oceněna Taťjana Medvecká.
27. 4. 2023|

Výběr z díla Jaroslava Haška vyšel jako audio, čtou Ferenc Futurista i Vojtěch Dyk

Ke stočtyřicátému výročí narození Jaroslava Haška připravil Supraphon audioknihu s „výběrem z díla světově proslulého spisovatele“, jak hlásá podtitulek. Základem kompletu jsou povídky a úryvky z Haškova nejslavnějšího díla – Osudů dobrého vojáka Švejka. Nahrávky byly pořízeny mezi lety 1936 a 2023, některé patří k raritám nebo jsou uvedeny v premiéře. K posluchačům se Haškovy texty dostávají v podání jak hereckých bardů, tak zástupců současné generace.
22. 4. 2023|

Vydavatelé knih už pochopili, že mluvené slovo není konkurence. Loni se audioknih prodalo za 267 milionů

Obrat maloobchodního trhu audioknih v České republice loni činil přes 267 milionů korun, což představuje meziroční nárůst zhruba o tři procenta. Žánrově posluchači nejčastěji sáhli po detektivkách a thrillerech, mezi nejprodávanější tituly patří ale sci-fi Spasitel a oba dva díly románové kroniky Šikmý kostel. Roste produkce domácích autorů na úkor zahraničních.
27. 3. 2023|

Chystané audioknihy těší Petra Čtvrtníčka i Jaroslava Rudiše

Zájem o audioknihy nadále roste. Oblíbené je krimi, vydavatelé se ale stále více zaměřují i na oceňované tuzemské tituly. Aktuálně se do mluveného slova převádí třeba novinka Jaroslava Rudiše či „objevu“ Lenky Elbe.
4. 11. 2021|

Proč neměl mrtvou nikdo rád? V Ostravě vydali audioknihu pro lidi se zrakovým handicapem

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě vydala novou audioknihu pro slabozraké a nevidomé. Detektivní příběh Mrtvou neměl nikdo rád je už pátým titulem, který v edici Regionální audioknihy vychází.
11. 11. 2019|

Velký audioknižní čtvrtek: Hraničářův učeň, Hipík i Petr Pan žádají o slyšení

Velký knižní čtvrtek se už čtvrtým rokem nezajímá jen na papírové (elektronické) tituly, ale má i variantu pro příznivce audioknih. Od 1. listopadu tak na sebe posluchače upozorňuje jedenáct novinek. K uším „čtenářů“ se pokouší dolehnout audio verze románu Paula Coelha, předloňská kniha roku podle cen Magnesia Litera od Bianky Bellové, příběh herce Tomáše Holého či vzpomínky architekta Martina Rajniše. Poslechněte si ukázky.
1. 11. 2018|

To je king. Stalo se nejlepší audioknihou roku 2017

Mluvená verze hororového románu Stephena Kinga To je nejlepší českou audioknihou uplynulého roku. Cenu za mimořádný přínos mluvenému slovu převzal scenárista a spisovatel Zdeněk Svěrák. Ocenění pro „četbu do ucha“ se udělovalo celkem v deseti kategoriích.
3. 5. 2018|