Eliška Balzerová načítá Roky. Memoárový román je od francouzské nobelistky

3 minuty
Eliška Balzerová načítá Roky
Zdroj: ČT24

Eliška Balzerová se stala hlasem loňské laureátky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxové. Herečka načetla román Roky, který je považován za zásadní dílo této francouzské spisovatelky. Audiokniha by měla vyjít v září.

Tvorba Annie Ernauxové se vyznačuje autobiografičností, řazena bývá do proudu takzvané autofikce. Taktéž memoárový román Roky, považovaný za její vrcholné dílo, je osobním příběhem vystavěným na autorčiných vzpomínkách. Začíná jejím poválečným dětstvím a končí na přelomu milénia.

Audiokniha Roky je pro Elišku Balzerovou poměrně ojedinělou zkušeností. Audioknihy už namlouvala, ale většinou s kolegy, ne sama. „Je to zvláštní disciplína a já jsem ji neznala. Jako kdybych hrála tenis a teď musela skákat do dálky. Je to úplně něco jiného,“ srovnává načítání románu se svou dosavadní profesní zkušeností. „Musím být usebraná, soustředěná, připravená. Musím mít ty správné brýle,“ dodává s humorem.

Režisér Michal Bureš nepochybuje, že herečka si s náročnou knihou poradí: „Je z herecké školy, která má načteno, a která ví. Dokázala text rozehrát ve všech jeho valérech, co se týče ironie, podtextů a skrytých významů.“

„Vám se to bude líbit“

Ve francouzštině román vyšel v roce 2008, česky až loni, krátce předtím, než jeho autorka získala Nobelovu cenu za literaturu. Švédská akademie ocenila mimo jiné to, jak pracuje s osobní i kolektivní pamětí. Annie Ernauxová otevírá čtenářům své soukromí a zároveň popisuje, jak se v něm odráží dějiny a proměna společnosti – emancipace žen, sexuální a jiné revoluce, konzumerismus, příchod nových technologií i nových hrozeb.

„Když jsem si tu knihu kupovala, tak mi paní knihkupkyně řekla: ‚Vám se to bude líbit.‘ Ptala jsem se jí, jak to ví, a ona na to, že je to o mé generaci. A také, že je,“ podotýká Balzerová.

Dalších knih Annie Ernauxové se čeští čtenáři dočkají už brzy, na podzim mají v překladu Tomáše Havla vyjít hned dva texty. Mladík je vyprávěním tehdy padesátileté spisovatelky o vášnivém milostném vzplanutí k muži, který je o třicet let mladší než ona. V Události se probírá svým deníkem ze začátku šedesátých let, kdy zjistila, že je těhotná, a mluví o tehdejších možnostech v zemi, kde je potrat zakázaný. Tento text byl nedávno i zfilmován francouzskou režisérkou Audrey Diwanovou, promítal se i v českých kinech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
včera v 21:00

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
včera v 18:24

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
včera v 10:10

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...