Chystané audioknihy těší Petra Čtvrtníčka i Jaroslava Rudiše

3 minuty
Nové knihy namlouvají Petr Čtvrtníček i Pavel Batěk
Zdroj: ČT24

Zájem o audioknihy nadále roste. Oblíbené je krimi, vydavatelé se ale stále více zaměřují i na oceňované tuzemské tituly. Aktuálně se do mluveného slova převádí třeba novinka Jaroslava Rudiše či „objevu“ Lenky Elbe.

Herec Petr Čtvrtníček načetl třeba klasiku od Georege Orwella Farmu zvířat nebo krimipříběh od dánského autora thrillerů Jussiho Adler-Olsena. „Mám tu jenom brýle, papír a příběh, nemusíte se líčit, ale hlavně jedině tady přečtu knížku celou, protože jinak jako čtenář přeskakuju,“ přiznává Čtvrtníček ve studiu.

V něm si sedl i k české literatuře. Aktuálně vzniká audioverze románu Uranova. Díky příběhu z Jáchymova se spisovatelka Lenka Elbe stala v cenách Magnesia Litera objevem roku 2020. „Mám z toho velkou radost, že kniha ožije i jiným způsobem. Poslouchala jsem Petra Čtvrtníčka z režie a naprosto mě upoutalo, jak dokáže rozlišit postavy,“ oceňuje autorka.

Rudiš: Audiokniha dodá příběhu nový rozměr

Čtvrtníčkův hlas z tuzemské tvorby provází i knihu výroků T. G. Masaryka od publicisty Pavla Kosatíka nebo novelu Český ráj, kterou napsal Jaroslav Rudiš. Ten přiznává: „Teprve když jsem Český ráj slyšel od pana Čtvrtníčka, tak jsem pochopil, že je to strašná komedie, mnohem větší, než jsem si myslel, pro mě je to trochu smutná kniha.“

Poslechnout si Rudišovi příznivci budou moci i jeho nejnovější titul – Winterbergovu poslední cestu napsal původně německy, nedávno vyšla v českém překladu, už provázená německou knižní cenou. Košaté vyprávění bezmála stoletého hrdiny o dějinách střední Evropy namlouvá momentálně herec Pavel Batěk. „Příběhu to dodává nový rozměr,“ míní Rudiš o audioknihách.

Audioknihy jsou v kurzu

„Na začátku to pro mě byl zajímavý experiment, dneska jsem přesvědčen, že je to svébytná disciplína a velká služba literatuře,“ poznamenává k natáčení audioknih režisér Michal Bureš.

K popularitě tohoto média přispěla i pandemie. Audioknižní trh v Česku loni meziročně narostl o necelých třináct procent. Kvůli uzavření kamenných obchodů klesl prodej fyzických nosičů, vzrostla ale digitální distribuce audioknih. Podle Asociace vydavatelů audioknih se loni prodalo mluveného slova za více než 230 milionů korun.

Letos například největší tuzemská audioknižní platforma Audioteka hlásí, že její obrat v meziročním srovnání roste až o třetinu. K nejoblíbenějším žánrům patří detektivky, sci-fi a fantasy, ale poptávka je i po životopisech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu. Vede Čína

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
před 49 mminutami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025
Načítání...