Winterbergova poslední cesta vynesla Rudišovi cenu za jeho první německý román

Jaroslav Rudiš se v Německu, které se stalo jeho druhým domovem, může těšit jako spisovatel z úspěchu. Jeho první německy psaný román Winterbergs letzte Reise (Winterbergova poslední cesta) obdrží cenu Chamisso-Preis/Hellerau. Za stejnou knihu už byl Rudiš letos nominován na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu.

Video Události v kultuře
video

Jaroslav Rudiš obdrží v Německu literární cenu

Rudiš je teprve druhým laureátem tohoto ocenění, udělovaného autorům, kteří obohacují současnou německou literaturu překračováním hranic, propojováním kultur a jazyků. Důležité podle organizátorů také je, aby oceněné dílo přinášelo literární odpověď na změny v současném mnohovrstevnatém a zároveň globalizovaném světě.  

Oceněný český spisovatel posílá v románu, který česky vyjde až příští rok, starého muže a jeho ošetřovatele na železniční pouť napříč střední Evropou.

„Rudiš nechává tuto dvojici překvapivým způsobem prozkoumat osudové 20. století s jeho válkami, vyhnáními a ideologickými zlomy a odhalit její vlastní zapojení. Jízdní řád a železniční síť tu tvoří švy rozervaného kontinentu. Rudišovi se daří literárně originálním způsobem obsadit toto historií nabité území,“ uvedla porota ve svém zdůvodnění, proč cenu Rudišovi dala.

Zájem o historii a pivo

„Mám z toho obrovskou radost,“ reagoval na cenu spisovatel. V Německu si dobře vede také jeho novela Národní třída, kterou Rudiš zpracoval i jako divadelní hru. Loni mělo premiéru její třetí německé divadelní uvedení, hra se stále hraje ve státním divadle v Drážďanech.

„S Vandamem z knihy Národní třída Winterberga spojuje zájem o historii. Oba vědí, že nás drží v hrsti. A oba si taky rádi dají pivo,“ srovnává Rudiš své hrdiny. Podle příběhu sídlištního rváče, který údajně dal první ránu při demonstraci v roce 1989, napsal také spolu s režisérem Štěpánem Altrichterem scénář. Kina, zatím jen česká, začnou jejich novinku promítat 26. září. 

Cenu Chamisso-Preis/Hellerau – jež názvem odkazuje na německého spisovatele přelomu osmnáctého a devatenáctého století a drážďanskou kulturně významnou čtvrť – převezme Rudiš v únoru. Podporují ji drážďanské kulturní a podnikatelské instituce a spolky a je dotována částkou 15 tisíc eur.