
Jaroslav Rudiš obdrží v Německu literární cenu
Rudiš je teprve druhým laureátem tohoto ocenění, udělovaného autorům, kteří obohacují současnou německou literaturu překračováním hranic, propojováním kultur a jazyků. Důležité podle organizátorů také je, aby oceněné dílo přinášelo literární odpověď na změny v současném mnohovrstevnatém a zároveň globalizovaném světě.
Oceněný český spisovatel posílá v románu, který česky vyjde až příští rok, starého muže a jeho ošetřovatele na železniční pouť napříč střední Evropou.
„Rudiš nechává tuto dvojici překvapivým způsobem prozkoumat osudové 20. století s jeho válkami, vyhnáními a ideologickými zlomy a odhalit její vlastní zapojení. Jízdní řád a železniční síť tu tvoří švy rozervaného kontinentu. Rudišovi se daří literárně originálním způsobem obsadit toto historií nabité území,“ uvedla porota ve svém zdůvodnění, proč cenu Rudišovi dala.
Zájem o historii a pivo
„Mám z toho obrovskou radost,“ reagoval na cenu spisovatel. V Německu si dobře vede také jeho novela Národní třída, kterou Rudiš zpracoval i jako divadelní hru. Loni mělo premiéru její třetí německé divadelní uvedení, hra se stále hraje ve státním divadle v Drážďanech.
„S Vandamem z knihy Národní třída Winterberga spojuje zájem o historii. Oba vědí, že nás drží v hrsti. A oba si taky rádi dají pivo,“ srovnává Rudiš své hrdiny. Podle příběhu sídlištního rváče, který údajně dal první ránu při demonstraci v roce 1989, napsal také spolu s režisérem Štěpánem Altrichterem scénář. Kina, zatím jen česká, začnou jejich novinku promítat 26. září.
Cenu Chamisso-Preis/Hellerau – jež názvem odkazuje na německého spisovatele přelomu osmnáctého a devatenáctého století a drážďanskou kulturně významnou čtvrť – převezme Rudiš v únoru. Podporují ji drážďanské kulturní a podnikatelské instituce a spolky a je dotována částkou 15 tisíc eur.