To je king. Stalo se nejlepší audioknihou roku 2017

Mluvená verze hororového románu Stephena Kinga To je nejlepší českou audioknihou uplynulého roku. Cenu za mimořádný přínos mluvenému slovu převzal scenárista a spisovatel Zdeněk Svěrák. Ocenění pro „četbu do ucha“ se udělovalo celkem v deseti kategoriích.

Hororový román o podobách zla, ale i o přátelství a odvaze zabere v audioverzi padesát hodin. Hlas postavám propůjčili například David Novotný, Pavel Soukup nebo Jitka Ježková. To uspělo i v kategorii vícehlasné četby. V jednohlasné četbě nejvíce zaujala klasika detektivního žánru - Vražda v Orient expresu - v podání Lukáše Hlavici. 

Mezi interprety ocenila porota Vilmu Cibulkovou za načtení tragikomedie Skleněný zvěřinec od amerického autora Tennesseeho Williamse a také Norberta Lichého za vědeckofantastický Den trifidů spisovatele Johna Wyndhama.

Nejlepší dramatizace se tvůrcům povedla při nahrávání Otčiny s Jiřím Vyorálkem v hlavní roli. Napínavý román Roberta Harrise pojednává o tom, co by se stalo, kdyby Německo vyhrálo druhou světovou válku. Nejlepší audioknihou pro děti a mládež je Kniha džunglí, hlas hlavnímu hrdinovi exotického dobrodružství Mauglímu propůjčil Jan Zadražil. 

Mluvené slovo mimo kategorie obsadil populárně naučný počin Nebojte se klasiky (17 - 20 Hudební nástroje), v němž Helena Dvořáková a Pavel Tesař uvádí neklasicky do světa klasické hudby.  Vítězové byli vybráni z téměř devadesátky titulů. Mezi nimi se při hlasování rozhodovalo i více než pět tisíc posluchačů, nejvíce si je nakonec získal autobiografický titul Americký sniper v interpretaci Bohdana Tůmy.

Zdeněk Svěrák: Se svým hlasem jsem nikdy nebyl spokojen

Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova převzal Zdeněk Svěrák. „Se svým hlasem jsem nikdy nebyl spokojen, chtěl jsem mít hlas hlubší, mužnější, takový zařezávací,“ přiznal. Dnes už ale prý svůj „nedostatek“ tak nevnímá. Poslechnout si v jeho podání lze především audioverzi knih, které sám napsal, například povídek nebo pohádek.

10 minut
Zdeněk Svěrák získal cenu za mluvené slovo. Se svým hlasem jsem nikdy nebyl spokojen, říká
Zdroj: ČT24

„Knížky jsem četl nahlas už jako student, protože jsem tak letitý, že jsem předtelevizní. A když nebyla televize, četl jsem rodičům F. L. Věka. Tatínek si ohříval záda o kamna, maminka vařila a já jsem četl z Jiráska,“ zavzpomínal Zdeněk Svěrák, kde začal jeho vztah k mluvenému slovu. Prozradil, že novou audioknihu chystá ještě tento rok. Namluví „knihu v dopisech“ Strážce nádrže, která v papírové podobě vyjde na podzim. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 7 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 12 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánovčera v 17:18
Načítání...