Válka na Ukrajině pohnula geopolitickými svazky, Moskva hledá nové spojence

9 minut
Horizont ČT24: Diplomatická válka mezi Ruskem a USA
Zdroj: ČT24

Zasedání ministrů zahraničí skupiny G20 v Dillí bylo bouřlivější než v minulých letech. USA vyzvaly účastníky k tlaku na Rusko, aby ukončilo svou agresivní válku vůči Ukrajině. Spolu s Ruskem to odmítla Čína. G20 se proto neshodla na společném prohlášení. Ukrajinský konflikt za poslední rok pohnul geopolitickými  svazky a izolované Rusko hledá nové spojence.

V Dillí se potkali na deset minut, a odmítají to nazvat oficiálním jednáním. I tak si americký a ruský ministr zahraničí v prvním osobním kontaktu od vpádu Rusů na Ukrajinu řekli to hlavní. Antony Blinken Moskvu ostře vyzval k ukončení války a k jaderné odpovědnosti. Sergej Lavrov ho nazval pokrytcem a vyděračem.

„Řekl jsem (ruskému) ministrovi zahraničí: Ukončete tuto agresivní válku. Vyzval jsem Rusko, ať vezme zpět své nezodpovědné rozhodnutí a vrátí se ke smlouvě Nový START, která ověřitelně omezuje jaderné arzenály USA a Ruské federace,“ zmínil Blinken. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na to reagoval slovy: „Utrpení druhých se netýká toho, co děláme na Ukrajině na svou obranu. Utrpení je způsobeno sankcemi, politikou vydírání, politikou diktátu, kterou Západ razí.“

Konflikt na Ukrajině nutí země ukázat své smýšlení. Rusko je značně izolované. Označuje za spojence Čínu, ta to ale příliš nepotvrzuje. Indie se velmi snaží zachovat neutralitu. Moskvu otevřeně podporují země jako KLDR, Sýrie, Nikaragua nebo Mali. Moskva se totiž staví do role ochránce chudého globálního jihu, kde posiluje diplomatické aktivity.

„Naši přátelé v Africe, Asii a Latinské Americe velmi dobře rozumějí tomu, co se děje. Události a procesy, které se odehrávají, jsou výsledkem geopolitických her Spojených států a jejich spojenců s cílem uchovat si hegemonii ve světě,“ komentoval to v únoru v Súdánu Lavrov. 

Ministr Blinken cestou do Dillí mluvil s lídry pěti středoasijských postsovětských zemí. „(Ruský) Prezident (Vladimir) Putin zneužil energetiku jako zbraň a potraviny jako zbraň. Odepírá energii zemím, které jsou proti jeho agresi na Ukrajině,“ řekl k tomu. 

Na okraj G20 pak jednal americký ministr s klíčovými zeměmi indo-pacifického regionu, tedy Indií, Japonskem a Austrálií. Kromě odsouzení Ruska nepřímo napomenuli Čínu za zvyšování napětí v Jihočínském moři.

Indický premiér zalitoval, že geopolitické napětí jednání G20 poznamenalo. Ukrajina podle něj tentokrát zastínila udržitelný rozvoj i potravinovou a energetickou bezpečnost, na které chtěl schůzku zaměřit.  

Politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michael Romancov v pořadu Horizont ČT24 řekl, že Čína a Indie mají vlastní zájmy, vlastní agendu a domnívají se, že za současného poměru sil jsou dostatečně silnými hráči na to, aby začaly prosazovat své priority.

„A mají pocit, který z jejich pohledu může být oprávněný, že až příliš dlouhou dobu tahaly za kratší konec provazu a nyní se snaží zobchodovat svou pozici, která je silnější než kdy dříve.“

Romancov upozornil, že ruská i americká diplomacie jsou nyní velmi aktivní a jsou připraveny nabízet zemím, o které mají zájem, něco, co by je mohlo navnadit k tomu, aby je následovaly. V dobách studené války mnozí diktátoři využívali toho, že byly póly jen dva a když jejich představy přestal reflektovat Washington, tak je velice ráda začala reflektovat Moskva – a obráceně.

Dnešní svět je z tohoto pohledu složitější, protože silných zemí, které jsou schopny něco nabídnout, je více, uvedl Romancov. „Ale boj o globální jih, jak nyní říkají Rusové, nepochybně probíhá,“ dodal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 46 mminutami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 50 mminutami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 2 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo devět lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na festivalu najel do davu, zemřelo devět lidí, oznámila na síti X policie, která dosud množství obětí neuváděla. Počet zraněných policie neupřesnila, už dříve ale sdělila, že jich bylo více. Řidiče policie zadržela. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 28

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 28, přes tisíc dalších lidí utrpělo zranění. V neděli o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 8 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...