Peking odsoudil Pavlův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu. Fiala se vůči čínské kritice ohradil

Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, napsala agentura Reuters. Mluvčí čínské diplomacie Mao Ning prohlásila, že Čína proti telefonátu rezolutně protestuje. Zpochybnila také Pavlovu důvěryhodnost. Premiér Petr Fiala (ODS) v reakci uvedl, že jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a s kým se budeme potkávat.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen se zvoleným českým prezidentem hovořila v pondělí, její kancelář telefonát označila za diplomatický průlom. Pavel prezidentce řekl, že Tchaj-wan a Česko sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství.

„Cchaj Jin-wen uvedla, že zvolený prezident Pavel pokračuje v duchu bývalého českého prezidenta (Václava) Havla, který ctil demokracii, svobody a lidská práva,“ napsala podle agentury AFP kancelář tchajwanské prezidentky v prohlášení po zhruba čtvrthodinovém telefonátu, jehož se účastnil rovněž tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu.

Čínská diplomacie tvrdí, že Pavel ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl v době volební kampaně.

„(Telefonát) představuje vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny a zranil city čínského lidu,“ podotkla mluvčí Mao. Prahu vyzvala, aby „okamžitě přijala účinná opatření, která by eliminovala negativní dopady tohoto incidentu a zabránila nenapravitelnému poškození čínsko-českých vztahů“.

„Rozumím, že Čína má k mému hovoru s Tchaj-wanem výhrady. My jsme ale suverénní země a děláme to, co považujeme za správné. Tchaj-wan je demokratická země a my s ním sdílíme hodnoty, ale i významné obchodní vztahy, což je zcela v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky,“ napsal zvolený prezident Petr Pavel na Twitter.

Fiala: Politika Prahy vůči Pekingu se nemění

Premiér Fiala se proti čínské kritice ohradil. „Politika České republiky vůči Číně se nemění a odpovídá politice našich spojenců. Česko respektuje a zastává svou vlastní politiku jedné Číny. Jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a s kým se budeme potkávat,“ uvedl předseda vlády.

„Je potřeba také respektovat, ze Čína je významný asijský obchodní partner. S demokratickým Tchaj-wanem máme tradičně dobré vztahy v oblasti ekonomické, vzdělávací a výzkumné. Pokračujeme v naší tradici a upozorňujeme na potřebu ochrany společných demokratických hodnot,“ dodal Fiala. 

„Je třeba hodně vážit hodnotové hledisko, které uznávám, ale je třeba ho vyvažovat měřítkem ekonomickým a bezpečnostním,“ řekl člen sněmovního výboru pro bezpečnost Drahoslav Ryba (ANO) v pořadu 90' ČT24. Překvapilo ho, že zvolený prezident ještě nebyl jmenován do funkce a dělá rozhovory, které mají vliv na zahraničněpolitické směřování České republiky.

„Nový pan prezident nemohl udělat silnější gesto, aby naznačil komunistické Číně, že její vlivová agentura, která byla na Pražském hradě, končí a že nastává nová éra,“ míní předseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS).

Pavlovy kroky probíhají v koordinaci s vládou

Pavel v nedělním rozhovoru v Českém rozhlase Radiožurnál uvedl, že by svým krokem nechtěl způsobit více škody než užitku. Princip jedné Číny je ale podle něj potřeba doplnit o druhou část: jedna Čína, dva systémy. Není proto podle něj nic špatného na specifických vztazích s Tchaj-wanem.

Podle serveru Seznam zprávy telefonát Pavla s tchajwanskou prezidentkou proběhl po konzultaci s ministrem zahraničí Janem Lipavským.

Česko se podobně jako většina států světa drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Dosavadní český prezident Miloš Zeman uplatňoval pročínskou politiku. V třičtvrtěhodinovém videohovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem tento měsíc vyzdvihl „přátelské vztahy“ mezi oběma zeměmi. Česká vláda nicméně projevuje zájem o spolupráci s Tchaj-wanem.

S tchajwanskou prezidentkou telefonoval i Trump

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Například necelý měsíc po zvolení americkým prezidentem v roce 2016 ale telefonoval s Cchaj Jing-wen i Donald Trump. Cestu na ostrov zvažuje i předseda sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy.

9 minut
Horizont ČT24: Telefonát z Tchaj-wanu
Zdroj: ČT24

Sinoložka zhodnotila možná protiopatření Pekingu

„Čínská lidová republika zastává princip jedné Číny a snaží se ho zaměnit za politiku jedné Číny, kterou Česká republika vlastně drží,“ řekla v pořadu Horizont ČT24 sinoložka Simona Fantová.

Připomněla, že během návštěvy předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu Peking vyhrožoval, ale podle ní nedošlo k žádné odplatě. „Je možné, že by se Peking snažil uplatit stejná opatření jako proti Litvě, tedy použít sekundární sankce. Ale neosvědčilo se to ani v Litvě, protože se jí Evropská unie zastala,“ zhodnotila Fantová případná opatření Pekingu.

Tchaj-wan podle ní v České republice investuje od devadesátých let a podílel se na vzniku několika odvětví. Oproti tomu Čínská lidová republika slibovala investice, které se nenaplnily.

„Vidíme, že mnohé firmy z Číny odcházejí a týká se to i velkých českých firem. Není to proto, že by Česká republika změnila svou politiku, ale protože strukturální situace v Číně je taková, že tam ty firmy nedokáží přežít,“ soudí sinoložka Fantová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Chceme vidět pokrok, řekl Rubio před možnou schůzkou Ukrajiny a Ruska

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. V Turecku se setkali ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha a jeho americký protějšek Marco Rubio. USA podle něj chtějí vidět pokrok.
06:21Aktualizovánopřed 4 mminutami

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
před 1 hhodinou

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
před 2 hhodinami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 13 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 14 hhodinami
Načítání...