Mimořádný summit EU chce dát zelenou balíku sankcí, spor o ruskou ropu ale nekončí

6 minut
Události: Mimořádný summit EU
Zdroj: ČT24

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v první části mimořádného summitu neshodli na podrobnostech embarga na dovoz ruské ropy. Sdělil to diplomatický zdroj, podle kterého ale summit patrně podpoří obecný závazek k ukončení dovozu ruské ropy tankery. Detaily se však budou dojednávat až v následujících dnech. Před půlnocí na jednání navázala pracovní večeře, jejímž tématem byla vedle protiruských sankcí a podpory Ukrajiny také energetika.

Unijní země se na novém souboru sankcí zahrnujícím embargo na dovoz ropy nedokázaly shodnout už téměř měsíc od chvíle, co jej navrhla Evropská komise.

Ani snaha dojednat v posledních hodinách před summitem podrobnosti zřejmě nebyla nakonec úspěšná, což potvrdil i český premiér: „Řada států má různé požadavky a potřeby, které by měly být zohledněny v závěrečném dokumentu, a proto jsou jednání tak složitá.“ Nechtěl ale podrobnosti posledních jednání komentovat.

Fiala zkritizoval, že členské státy tentokrát jednaly příliš otevřeně a připomněl, že u předchozích sankčních balíčků se nejprve evropští politici dohodli a teprve poté zveřejnili výsledek.

V případě šestého balíčku také nebyla podle Fialy zohledněna vysoká závislost některých zemí na dodávkách ropy z Ruska. Česko podle něj potřebuje v některých případech lhůtu na přípravu. „Tady se mluví o životně důležitých jistotách pro obyvatelstvo. Nemůžeme dovolit, aby chyběly některé z ropných produktů,“ zdůraznil.

18 minut
Brífink premiéra Petra Fialy před odletem na summit EU
Zdroj: ČT24

Maďarsko má stále námitky

Maďarský premiér Viktor Orbán před jednáním prohlásil, že návrh jde dobrým směrem, ale nezajišťuje jeho zemi dodávky ropy v případě výpadku či poškození ropovodu. Česko či Slovensko zase požadují výjimky ze zákazu exportu produktů z ropy dopravené potrubím. V českém případě je důvodem fakt, že litvínovská rafinerie nedokáže vyrobit celý objem nafty spotřebované v zemi a Česko částečně spoléhá na dovoz ze slovenského Slovnaftu.

Prozatímní diskuse konkrétní řešení nepřinesla a podrobnosti by v příštích dnech měli doladit velvyslanci unijních států. Česko podle diplomatického zdroje dostalo předběžný příslib, že bude moci po určitou dobu kupovat omezené množství nafty. Té mu podle dostupných údajů chybí dva miliony tun ročně. Hlavní překážka na cestě k dohodě proto patrně bude opět na straně Maďarska. 

Summit se má podle návrhu závěrů shodnout na zákazu dovozy tankery. Lídři se také chystají vyzvat Radu EU zastupující členské země, aby bezodkladně dojednala finální podobu embarga zajišťující „férovou konkurenci a rovné podmínky na jednotném trhu EU“. Podle informací bruselského webu Politico si Maďarsko do textu prosadilo zmínku o „nouzových opatřeních, které v případě náhlých přerušení dodávek zabezpečí jejich pokračování“.

23 minut
90’ ČT24: Europoslankyně Dita Charanzová a europoslanec Jiří Pospíšil o závislosti na ruské ropě
Zdroj: ČT24

„Doufám, že se podaří najít dohodu, protože se tady hraje o kredibilitu Evropské unie,“ řekla v pořadu 90' europoslankyně Dita Charanzová (ANO). Evropa však podle ní není jednotná. „Jsou tu různé politické zájmy a doufám, že tento summit prolomí pozici Maďarska a najde společné řešení, protože tady se opravdu hraje o hodně,“ zdůraznila.

Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) je prvotní maďarský zájem mít ropu legitimní, je to i zájem České republiky.  „Ale zatímco země jako Česká republika a Slovensko se byly od počátku ochotné domluvit, tak Maďarsko v zásadě stále všechny varianty blokuje,“ řekl Pospíšil.

Podle něj se může jen spekulovat, jaké k tomu má důvody. Buď podle něj požaduje peníze, které jsou z Fondu obnovy pro Maďarsko zablokované, nebo chce, aby byla zastavena řízení proti němu pro porušování principů právního státu. „Nejhorší, čeho se obávám, je, že lídr Orbán drží basu s Putinem a je trojským koněm Putinova režimu v EU a zkrátka na žádnou variantu nepřistoupí, což by pro Evropu byla obrovská prohra, ukázka nejednoty a vítězství Vladimira Putina v té politické rovině,“ dodal. 

Ostatní se chtějí dohodnout

Německý kancléř Olaf Scholz při příchodu na jednání řekl, že se EU „dříve či později“ shodne na podmínkách embarga, a apeloval na jednotu unijních zemí ve vztahu k Rusku. Předsedkyně unijní exekutivy von der Leyenová nečeká uzavření konečné dohody během dvoudenního jednání, ale až v následujících dnech.

Politici dalších zemí v čele s Polskem a pobaltskými státy dávali před summitem najevo, že se chtějí na embargu dohodnout co nejrychleji. Lotyšský premiér Krišjánis Kariňš podotkl, že Unie příliš zabředla do detailů a zapomněla, co je hlavní příčinou přijímání sankcí: „Teď neděláme normální politiku, kdy každá země hájí své zájmy. Jsme v situaci, kdy je napadena evropská země.“ 

4 minuty
Horizont ČT24: Orbán blokuje EU sankce
Zdroj: ČT24

Zelenskyj vyzval k jednotě a k rychlému přijetí sankcí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který o víkendu kritizoval zdlouhavé dojednávání nového sankčního balíčku Unie, se virtuálně připojil k jednání prezidentů a premiérů, které se odehrává za zavřenými dveřmi a bez elektronických zařízení.

„Evropa musí ukázat, že je silná. Protože jenom sílu Rusko vnímá jako argument. Nadešel ten čas, kdy nebudete rozdělení, nebudete roztříštěni, ale jednotní. Větší jednota je opravdu základem moci,“ řekl Zelenskyj a evropské lídry vyzval, aby zapomněli na hádky a ukončili vnitřní spory a šarvátky, které podle něj jen Rusko podbízí k vyvíjení většího tlaku na Evropu. „Šestý sankční balík musíte schválit,“ dodal prezident.

Lídři evropské sedmadvacítky mají podle ukrajinského státníka dát zelenou embargu na dovoz ruské ropy, které je ale právě tím nejvýbušnějším tématem dvoudenního jednání v Bruselu.

17 minut
Události, komentáře: Evropa jedná o sankcích proti Rusku
Zdroj: ČT24

Zelenskyj zdůraznil, že Rusko od 8. dubna, kdy EU schválila zatím poslední, pátý sankční balík, zesílilo svou agresi vůči Ukrajině. Podle Unianu lídrům připomněl počty zabitých dětí nebo vypálených ruských raket a doplnil, že z obětí a škod na Ukrajině viní jenom Moskvu. Zopakoval také předchozí pozici Kyjeva, že je potřeba zavést embargo na dovoz ruské ropy.

„Aby Rusko pocítilo cenu za to, co činí Ukrajině i celé Evropě, aby Evropa byla nezávislá alespoň na ropné části ruských energetických zbraní,“ dodal Zelenskyj.

Unijní prezidenti a premiéři by podle navrhovaných závěrů summitu měli Kyjevu zároveň přislíbit peníze na okamžité veřejné výdaje a vyslovit se i pro dlouhodobé mezinárodní financování poválečné obnovy. Pověří také Evropskou komisi, aby v rámci současného víceletého rozpočtu Unie našla další peníze na pomoc zemím přijímajícím ukrajinské uprchlíky.

Jednomyslného příslibu rychlé kandidatury do EU se Ukrajina nedočká. Bude tématem červnového summitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. Ve frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem podle italské veřejnoprávní televize RAI stále čekají tisíce lidí. Dosud se s v pondělí zesnulým osmaosmdesátiletým papežem rozloučilo téměř sto tisíc návštěvníků.
před 24 mminutami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 1 hhodinou

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 2 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 3 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 3 hhodinami

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 10 hhodinami

Ruské rakety dopadaly na Kyjev. Trump útoky odsoudil

Při ruském nočním raketovém úderu na Kyjev zahynulo nejméně dvanáct lidí a dalších více než devadesát bylo zraněno, uvádějí nejnovější zprávy záchranářů. Výbuchy bylo v noci slyšet i v Charkově na východě Ukrajiny, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Americký prezident Donald Trump útoky odsoudil a vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby s nimi přestal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...