Heger: Visegrádská čtyřka může sehrát důležitou pozitivní roli v Evropské unii

32 minut
Interview ČT24: Slovenský premiér Eduard Heger o vztahu Čechů a Slováků
Zdroj: ČT24

Se Slovenskem Česko pojí i nové výzvy jako boj s covidem nebo rostoucími cenami energií. A od letošního roku i společný státní svátek. Slovenský premiér Eduard Heger mluvil v Interview ČT24 o tom, co Čechy a Slováky spojuje i jaký podle něj mají vztah s Evropskou unií. Řeč přišla i na neklid v bezpečnostních složkách na Slovensku.

Možnému budoucímu premiérovi Česka Petru Fialovi (ODS) již psal Heger o volební noci gratulační SMS. Nyní čeká na oficiální převzetí úřadu, aby spolu politici mohli vstoupit do oficiální komunikace. Dobré vztahy má podle svých slov Heger i se současným premiérem Andrejem Babišem (ANO), vychází spolu prý dobře.

České volby Heger sledoval velmi pozorně, nepřál si však určitého vítěze. „Vždy když nehrajeme proti sobě, tak si velmi fandíme. Přál jsem Česku co nejlepší výsledek, který bude odrážet vůli občanů,“ sdělil. Budoucí vládě by doporučil dohodnout velmi jasný plán, co chce zrealizovat. Uvedl, že „ďábel se skrývá v detailech“.

Do visegrádské čtyřiky (V4) podle Hegera nový premiér přinese svoji esenci, důležité je podle něj udržet silné pouto mezi Českem a Slovenskem, což je prý velká přidaná hodnota jak v evropském prostoru, tak ve V4. Vztah mezi Čechy a Slováky podle něj není idealizovaný, jde o rovnocenné partnerství. „Nevím o jiných dvou národech, které by si byly blízké a tak sžité, jako jsme my,“ prohlásil.

Potřeba konstruktivního dialogu

Střední Evropa má podle Hegera specifika, mentalita Česka a Slovenska není identická, ale velmi podobná. Polsko a Maďarsko mají podle něj trochu jinou mentalitu velkých národů. Je podle něj potřeba přinášet témata zmíněného regionu k „evropskému stolu“.

V4 podle něj může sehrát velmi důležitou pozitivní roli v Evropské unii. Spor Česka a Polska ohledně dolu Turów by Heger nenazýval krizí. „Když se do toho vnáší konstruktivní dialog v zájmu společného dobra, tak tyto problémy jsou řešitelné,“ míní.

Tři úkoly pro slovenskou vládu

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách. Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO).

Heger prý udělá vše pro to, aby čtyřkoalice vydržela. „Politika je umění možného,“ sdělil s tím, že je třeba dodržet sliby dané voličům. Hnutí OLaNO si nicméně nevede dobře v průzkumech, je až pod deseti procenty. „V první řadě si nikdo nepředstavoval, že dostane do vínku covid, který zasáhl celý svět,“ uvedl Heger s tím, že na Slovensku se ale děje očista a realizují se reformy. „Toto jsou tak velké oblasti, že když bychom jen jednu z nich měli na volební období, tak bychom měli co dělat. My máme paralelně tři,“ dodal.

Neklid v bezpečnostních složkách

Podle některých médií na Slovensku válčí bezpečnostní složky státu. Národní kriminální agentura (NAKA) a inspekce Ministerstva vnitra si například vzájemně zatýkaly své příslušníky, vyplouvají také další korupční skandály v řadách policie. Heger již v reakci avizoval, že vláda chystá změny v práci policie a justice. V Interview ČT24 doplnil, že nejde o znak rozkladu státu, ale o znak boje s korupcí. Je podle něj přirozené, že v rámci struktur státu toto vyvolává napětí.

„My jsme lidem před volbami jasně řekli, že první věc, kterou uděláme, je, že rozvážeme orgánům činným v trestním řízení ruce,“ uvedl s tím, že to se na Slovensku roky nedělo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 15 mminutami

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 4 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 11 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...