Vyslechnout a nesoudit. Ciocia Czesia pomáhá Polkám s potraty v Česku

7 minut
Události, komentáře: Rozhovor s Katarzynou Byrtekovou z organizace Ciocia Czesia
Zdroj: ČT24

Rozhodnutí polského ústavního soudu o zákazu téměř všech potratů přimělo mnohé Polky v tíživé situaci hledat řešení za hranicemi. S cestou na české kliniky jim pomáhá řada neziskových organizací. Představitelka jedné z nich Katarzyna Byrteková v Událostech, komentářích zdůraznila právo ženy na rozhodnutí o vlastním těle i o morální otázce, kdy se z embrya stává bytost. Poděkovala za zájem o lidská práva v Polsku.

V neziskových organizacích, které se snaží Polkám pomáhat, po důvodech nepátrají – mnohé ženy však sdílí své příběhy samy. Například znásilnění v rozvádějícím se manželství. „Je pro ně důležité, že je někdo vyslechne, podpoří jejich volbu a nesnaží se jim říkat, co je pro ně nejlepší. Myslíme si, že žena to ví sama,“ uvedla Byrteková z organizace Ciocia Czesia.

Ženy často zmiňují genetickou vadu plodu. Právě tento důvod ústavní soud zrušil jako dostatečný pro právo na interrupci. Zpřísnil tak podmínky, které už do té doby byly nejtvrdší v EU. Byrteková je přesvědčena, že tak vládnoucí strana Právo a spravedlnost, která získala silný vliv na ústavní soudce, vrací dluh katolické církvi. Ta totiž její kandidáty podporovala ve všech volbách. Byrteková citovala průzkum, podle něhož je proti zpřísnění osmdesát procent Poláků.

Soubor buněk

Je přesvědčena, že otázka toho, kdy se ze „souboru nějakých buněk“ stává bytost, není objektivně rozhodnuta a každý by měl mít právo najít vlastní odpověď. Odmítá, aby církev, která je jen jednou z mnoha organizací ve společnosti, měla právo ovlivňovat, co lidé dělají se svým životem.

Gró práce Byrtekové spočívá v informování, jaké jsou vůbec možnosti nebo s kterými klinikami mají dobrou zkušenost.

Na české straně ještě na přelomu roku cítila odtažitost a obavy před problémy. Důvodem bylo zmatečné informování ministerstva zdravotnictví o možných právních problémech spojených s potraty cizinců. „Po prohlášení ministerstva zdravotnictví z 18. února, že to bylo nedopatření a nekompetence, za které jsme velice rádi, (…) je to jednodušší,“ konstatovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA pošlou Ukrajině raketové systémy Patriot, řekl Trump

Spojené státy pošlou Ukrajině střely systémů protivzdušné obrany Patriot, ale Evropská unie (EU) za ně zaplatí, řekl v neděli (v pondělí ráno SELČ) podle agentur americký prezident Donald Trump na americké základně Andrews ve východním státě Maryland. Trump se v posledních měsících snažil zprostředkovat příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, Rusko na něj doposud nepřistoupilo, naopak Ukrajina s návrhem opakovaně souhlasila.
před 4 mminutami

Polská vláda prochází krizí

Koalice polského premiéra Donalda Tuska vstřebává porážku z prezidentských voleb a čelí poklesu preferencí. Premiér už oznámil rekonstrukci, to se ale nelíbí menším koaličním stranám. Předseda jedné z nich se dokonce potají sešel s lídrem opozice kvůli možné budoucí spolupráci. V koalici za to sklidil tvrdou kritiku.
před 17 mminutami

Francie navýší výdaje na obranu

Francie vynaloží v příštích dvou letech dodatečných 6,5 miliardy eur (160 miliard korun) na obranné výdaje s ohledem na nové a bezprecedentní hrozby ve světě, uvedl v neděli francouzský prezident Emmanuel Macron. V projevu vpředvečer výročí pádu Bastily také prohlásil, že Evropa od konce druhé světové války nikdy nečelila takovým hrozbám, ať už ze strany Ruska, nebo v podobě teroristických či kybernetických útoků.
před 8 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 9 hhodinami

Izraelská raketa zabila několik dětí, když v Gaze čekaly na vodu

Izraelský útok v Pásmu Gazy připravil o život nejméně deset lidí, včetně šesti dětí, které čekaly ve frontě na vodu, informovaly tiskové agentury s odkazem na místní úředníky. Židovský stát to zdůvodnil technickým selháním rakety při úderu na teroristu desítky metrů daleko a vyjádřil lítost. Podle civilní obrany v Hamásem ovládaném Pásmu Gazy Izrael útočil před svítáním a brzy ráno a zasáhl zejména domy a uprchlické tábory.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Texas přerušil pátrání po obětech záplav kvůli varování před dalšími povodněmi

Američtí záchranáři v neděli ráno místního času přerušili pátrání po obětech katastrofálních záplav v Texasu ze začátku měsíce, důvodem jsou nové vydatné srážky a varování meteorologů před dalšími povodněmi v postižené oblasti. Informovala o tom agentura AP, která upozornila, že od bleskových povodní ze 4. července je to poprvé, kdy pátrání přerušila nová vlna nepříznivého počasí. Do Texasu v neděli odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 13 hhodinami
Načítání...