Knihovna oznámila krádež cenných Darwinových deníků. Původně se myslelo, že byly špatně uloženy

Britská Cambridgeská univerzita v úterý ohlásila, že z její knihovny před 20 lety zmizely dva cenné deníky vědce Charlese Darwina. Cena deníků z 19. století, které obsahují i nákres „stromu života“, se odhaduje na miliony liber (desítky milionů korun), píše agentura AP.

Socha Charlese Darwina
Zdroj: ČTK Autor: Libor Sojka

Zaměstnanci knihovny se původně domnívali, že někdo dokumenty jen špatně zařadil. Od roku 2000, kdy byly naposledy použity, je ale nikdo neviděl. Po důkladném prohledání archivu univerzita ohlásila, že byly z archivu ukradeny. Britská policie už zahájila vyšetřování, o krádeži informovala také Interpol. Univerzita vyzvala veřejnost, aby pomohla s pátráním.

„Zlomilo nám to srdce“ a „nenecháme kámen na kameni,“ dokud deníky nenajdeme, prohlásila univerzitní knihovnice Jessica Gardnerová podle BBC News.

Knihovna se dokumenty pokusila najít již v minulosti, ale Cambridgeská univerzita vlastní přes deset milionů psaných dokumentů a map. Pokud by se všechny police z knihovny vyskládaly za sebe, měřily by dvě stě kilometrů. Darwinův archiv tvoří 189 krabic.

Britský přírodovědec Charles Robert Darwin se narodil v roce 1809 a vystudoval teologii na Cambridgeské univerzitě. Proslavil se zejména jako objevitel evoluční teorie, kterou veřejně představil v červenci 1858. Vysloužil si za ni značnou kritiku zejména ze strany církve, pár let nato se ale stala základem bádání biologů, genetiků, sociologů i filozofů a dnes je přijímána širokou vědeckou obcí.