Hurikán Laura si v Louisianě vyžádal šest mrtvých. Povalil také kontroverzní konfederační sochu

Šest obětí si ve Spojených státech vyžádal hurikán Laura, který se ve čtvrtek přehnal přes stát Louisiana a v noci na pátek zeslábl na méně nebezpečnou tropickou bouři. Do vnitrozemí s sebou bouře přesto přinesla prudký déšť a varování před tornády. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se bouře během pátku stočí na východ nad údolí řeky Mississippi a v sobotu zasáhne státy u pobřeží Atlantského oceánu.

Za čtyři z šesti úmrtí mohou podle louisianských úřadů padající stromy. Jeden muž utonul, když se s ním potopila loď, další zemřel na otravu oxidem uhličitým z nouzového generátoru.

Střed bouře se ve čtvrtek odpoledne místního času přesunul nad jih Arkansasu a rychlostí 24 kilometrů v hodině směřoval na severovýchod. Podle předpovědi na většině území státu naprší až 178 milimetrů srážek, což může způsobit bleskové záplavy.

Státy Mississippi a Arkansas vydaly rovněž varování před tornády. Patrně větrný vír již poničil střechu kostela v odlehlé části severovýchodního Arkansasu, píše agentura AP.

Ačkoliv za sebou Laura nechala zpustošené domy i celé čtvrti a přes milion domovů a podniků bez elektřiny, bouře nakonec způsobila menší škody, než se úřady obávaly. Určit celkový rozsah devastace však potrvá dny a do té doby může bouře opět zesílit, upozorňují meteorologové.

Video Události
video

Události: Hurikán Laura zpustošil Louisianu a Texas

Bouře povalila kontroverzní sochu

„Je jasné, že jsme neutrpěli absolutní katastrofické škody, jak jsme si mysleli. I tak jsou škody obrovské. Tisícům a tisícům občanů hurikán převrátil život vzhůru nohama,“ okomentoval Lauru guvernér Louisiany John Bel Edwards.

V měste Lake Charles bouře povalila sochu připomínající konfederační vojáky. V létě její odstranění požadovala část veřejnosti, vedení okrsku Calcasieu, kde socha stojí, se ale postavilo proti.

Laura je nejsilnějším hurikánem, jenž zasáhl Louisianu, za více než století. Vítr dosáhl po zásahu pevniny maximální rychlosti 241 kilometrů za hodinu, čímž překonal hurikán Katrina z roku 2005, který zaplavil mimo jiné New Orleans, vyžádal si na 1833 obětí a v šíři napáchaných škod se do historie Spojených států zapsal jako jedna z nejhorších přírodních katastrof. V Louisianě tehdy udeřil s větrem o rychlosti 201 kilometrů za hodinu.