Mimořádný stav ve Virginii. Do ulic vyrazilo dvacet tisíc rozčílených a ozbrojených příznivců zbraní

Přes 22 tisíc ozbrojených stoupenců amerického ústavního práva nosit zbraně vyšlo do ulic Richmondu, hlavního města státu Virginie. Virginský guvernér Ralph Northam z obav před možnými násilnostmi vyhlásil mimořádný stav a zakázal ozbrojeným lidem vstup do blízkosti richmondského Kapitolu, kde sídlí vláda a místní zákonodárný sbor. Obavy z nepokojů se ale nepotvrdily. Protest, který se uskutečnil pod přísným policejním dohledem, byl pokojný. Podle policejního mluvčího byla zadržena jen jedna žena, která si i přes upozornění policie odmítla sundat šátek zakrývající tvář.

Tisíce zastánců držení zbraní před Kapitolem v Richmondu
Zdroj: Reuters Autor: Stephanie Keith

Důvodem demonstrace aktivistů hájících právo nosit zbraně je rozhodnutí místního demokraty ovládaného zákonodárného sboru, který odsouhlasil sadu opatření k omezení nákupu zbraní.

Podle tří dosud schválených právních předpisů je povolen nákup jen jedné krátké střelné zbraně měsíčně, vyžadovány jsou prověrky minulosti kupujícího při koupi jakékoli střelné zbraně a místní správy mohou vydat zákaz nosit zbraně do parků a veřejných budov.

Demokraté v tomto americkém státě tradičně se hlásícím ke zbraním získali většinu v obou komorách zákonodárného sboru v loňských listopadových volbách. Poté, co se letos ujali funkcí, začali se zbraňovými omezeními, což zastánce volného přístupu ke zbraním rozhněvalo.

Má práva jsou od boha, ne od vlády, ujišťuje plakát jednoho z účastníků akce
Zdroj: Reuters
Autor: Jonathan Drake
Právo nosit zbraň je podle účastnic demonstrace také ženským právem
Zdroj: Reuters
Autor: Jonathan Drake

Tisíce demonstrantů, mezi kterými byli většinou běloši a muži, se v centru města shromáždily navzdory chladnému počasí. Mnoho protestujících bylo v maskáčovém oblečení a někteří mávali vlajkami se vzkazy vyjadřujícími podporu prezidentu Donaldu Trumpovi. „Jestliže nezastavíme to, co se tady děje, rozšíří se to i do dalších států,“ uvedla jedna z účastnic protestu Teri Horneová, která dorazila z Texasu ozbrojena revolverem a pistolí.

Odpůrci omezování držení zbraní v ulicích Richmondu
Zdroj: Reuters
Autor: Stephanie Keith

Demokraté vám vezmou zbraně, varoval Trump 

Trump příznivce zbraní již v sobotu podpořil, když na Twitteru napsal, že druhý ústavní dodatek, který Američanům právo na držení zbraní garantuje, je ve Virginii v ohrožení. „Tohle se stane, když budete volit demokraty. Vezmou vám zbraně,“ uvedl Trump. V pondělí svou podporu zopakoval: „Nikdy nedopustím, aby druhý dodatek přestal být chráněný, ani trochu!“

Virginské úřady se obávaly, že akce, na které pořadatelé očekávali až 50 tisíc lidí, by mohla přerůst v násilnosti. Účast totiž přislíbili i krajně pravicoví radikálové a milicionářské spolky, proti kterým svolali protidemonstrace antifašistické a levicové organizace.

Někteří ze zastánců držení zbraní dorazili na demonstraci ozbrojeni a v maskáčích
Zdroj: Reuters
Autor: Stephanie Keith

Memento z roku 2017

Největší obavy měli místní představitelé z toho, že se mohou opakovat násilnosti, které se odehrály v srpnu 2017 v Charlottesville rovněž ve Virginii. Tehdy procházely centrem města stovky bělošských rasistů a neonacistů a provolávaly rasistická hesla, mnozí z účastníků hajlovali a nesli nacistické symboly.

Demonstrace byly oficiálně svolány na protest proti odstraňování konfederačních symbolů. Když se shromáždil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické či rasistické ideologii, došlo ke střetům. Nejtragičtější okamžik nastal, když se jeden z bělošských extremistů James Alex Fields rozjel autem proti skupině odpůrců rasismu a zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a tři desítky dalších lidí zranil.