Babiš v Kyjevě podpořil celistvost Ukrajiny. Zelenskyj chce přijet v květnu do Prahy

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v Kyjevě sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Řekl mu, že Česko odsuzuje ruskou agresi na východě země a nelegální anexi Krymu a pozval Zelenského do Prahy na schůzku Visegrádské skupiny (V4). Ukrajinský prezident předpokládá, že přicestuje v květnu příštího roku. Babiš, jehož cesta má hlavně ekonomické cíle, jednal také s ukrajinským premiérem Oleksijem Hončarukem a zúčastnil se i zahájení česko-ukrajinského podnikatelského fóra.

Video Události
video

Události: Babiš se sešel v Kyjevě s vedením Ukrajiny, mluví o restartu vztahů

„Přijel jsem s jasným vzkazem, že podporujeme Ukrajinu a její lid a neakceptujeme a odsuzujeme ruskou agresi na východě země a nelegální anexi Krymu,“ uvedl český premiér podle českého Úřadu vlády po jednání s ukrajinským prezidentem.

Zelenskyj ocenil stanovisko českého premiéra, že Krym a Donbas jsou součástí Ukrajiny. Poděkoval za pozvání do Prahy na schůzku Visegrádské skupiny (V4). Předpokládá, že přicestuje v květnu příštího roku. Sám Babiš později zmínil i možnost, že by ukrajinský prezident mohl navštívit karlovarský filmový festival.

„Od roku 2008 je to první návštěva na tak vysoké úrovni. Mluvíme-li o restartu vztahů, je to o ochotě setkávat se a dohodnout se na něčem. Nejdůležitější je, aby vztahy byly ekonomicky prospěšné pro obě strany,“ prohlásil prezident Zelenskyj, který ujistil, že velkou pozornost věnoval slovům české delegace, co musí ukrajinská strana udělat, aby se zvětšily české investice na Ukrajině a rostl vzájemný obchod.

České vládě prezident poděkoval také za humanitární pomoc a podporu škol, které byly nuceny se přestěhovat z „dočasně okupovaných území“ v Donbasu, za zrušení všech bariér při vývozu vojenského materiálu a za léčbu ukrajinských vojáků v českých zařízeních.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Karas: Pro Ukrajinu je důležité slyšet z úst českého premiéra, že Česko podporuje Kyjev v konfliktu s Ruskem

Od normandského summitu čeká Zelenskyj jasný plán vrácení Donbasu

Zelenskyj se mimo jiné vyjádřil k plánovanému „normandskému summitu“, který by se měl 9. prosince v Paříži zabývat politickým řešením konfliktu na východě Ukrajiny. „Musíme konflikt vyřešit mírovou cestou. Velmi pečlivě se připravujeme na summit. Nemůžeme jen mluvit o návratu našich území, musíme se domluvit,“ zdůraznil.

O volbách v Donbasu ale podle něj bude možné jednat až „po odchodu cizích vojsk“; k míru je třeba postupovat každodenními krůčky. Od vrcholné schůzky ve francouzské metropoli očekává Zelenskyj jasný harmonogram vrácení svých území a lidí od Ruska.

Jako normandský formát jsou označována mírová jednání mezi Ukrajinou, Ruskem, Francií a Německem, jejichž cílem je ukončit ozbrojený konflikt v oblasti Donbasu. Ten si už vyžádal více než 13 000 lidských životů a přes milion lidí přinutil k opuštění domovů.

Označení normandský souvisí s tím, že nejvyšší představitelé uvedených čtyř zemí o konfliktu poprvé jednali při oslavách výročí vylodění Spojenců v Normandii v červnu 2014.

Babiš: Nelegální anexi Krymu Česko odsuzuje

Babiš se už před jednáním se Zelenským účastnil zahájení česko-ukrajinského podnikatelského fóra a následně se sešel s premiérem Oleksijem Hončarukem. Babiš označil svou návštěvu za nový začátek česko-ukrajinských vztahů.

Na setkání s Hončarukem podpořil územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny. „Ukrajina je nucena čelit problémům, jako je ruská agrese a ruská anexe Krymu, které jsou pro nás těžce představitelné,“ řekl Babiš na úřadu ukrajinské vlády.

„Přijel jsem sem s jasným vzkazem podpory ukrajinskému lidu. Nevidíme jiné řešení konfliktu na východě Ukrajiny než obnovu ukrajinské svrchovanosti mírovou cestou,“ řekl. „Nelegální anexi Krymu Česká republika neuznává a odsuzuje,“ dodal.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře k Babišově návštěvě Ukrajiny

Babiš je v Kyjevě hlavně kvůli ekonomice

Zdůraznil také, že Česko pozorně sleduje protikorupční kroky nové ukrajinské vlády a podpořil reformní kurz vedení země. Právní stát je nesmírně důležitý i pro rozvoj podnikání – a v Kyjevě je Babiš podle svých slov hlavně kvůli navázání ekonomické spolupráce.

„Máme od našich firem celý seznam, co by si na Ukrajině přály pro své podnikání. Vidíme tu skvělé možnosti,“ řekl premiér ještě na podnikatelském fóru o možnostech českého vývozu, jehož lví díl v současnosti putuje do Evropské unie.

„Blahopřeji ukrajinským občanům, že si zvolili tak mladého prezidenta a premiéra. Naše občany to teprve čeká,“ řekl s úsměvem.

Hončaruk: Jedno z nejproduktivnějších setkání

Otevření podnikatelského fóra se zúčastnil i ukrajinský premiér Hončaruk, s nímž Babiš následně jednal na úřadu vlády. „Bylo to jedno z nejproduktivnějších setkání za poslední měsíce. Tato návštěva je velmi významným krokem ke zlepšení našich vztahů… i začátkem další velké práce,“ řekl hostitel.

Hončaruk ocenil přitom Babišovo ujištění o podpoře ukrajinské celistvosti a svrchovanosti, a to v situaci, kdy Ukrajina čelí „hybridní válce“. Vyzdvihl zároveň skutečnost, že Česko jako jedna ze čtyř zemí zrušila veškerá omezení dodávek zbraní Ukrajině. Na dotaz ohledně postojů českého prezidenta Miloše Zemana k Ukrajině Hončaruk řekl, že po Babišových ujištěních nemá o české podpoře žádné pochybnosti.

Mezi Zemanovy kontroverzní výroky k Ukrajině patří například jeho vyjádření v Parlamentním shromáždění Rady Evropy z října 2017, kdy anexi Krymu označil za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Anexe byla podle něj protiprávní, Ukrajině ale poradil, aby se s Moskvou dohodla na kompenzaci. Zemanovy výroky tehdy Kyjev důrazně odmítl a kritizovali je i někteří čeští politici.

Při úterních česko-ukrajinských rozhovorech premiér Hončaruk mimo jiné varoval před výstavbou nového ruského plynovodu Nord Stream 2, který označil za hrozbu pro bezpečnost nejen Ukrajiny, ale i Evropy. Kromě Ukrajiny mají v této věci dlouhodobé výhrady mimo jiné také Polsko či pobaltské státy, tedy země, které projekt Nord Stream 2 obchází.

Babiš považuje návštěvu za restart vzájemných vztahů 

Před návratem do Prahy se premiér setkal také s předsedou ukrajinského parlamentu Dmytrem Razumkovem. Návštěvu Babiš ocenil jako úspěšný pokus o restart česko-ukrajinských vztahů na nejvyšší úrovni.

Po tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Babiš neodpověděl na otázku jedné z ukrajinských novinářek ohledně pobytu jeho syna na Ruskem anektovaném Krymu.

Později před českými novináři prohlásil, že jde o „odpornou záležitost“, kterou jeho nepřátelé zneužívají k útokům proti němu. Řekl, že jeho syn má „zdravotní handicap“, ale nežije s ním, je mu 36 let a je švýcarským občanem.