Je to strategie, kvůli které prohrávají všichni, kritizoval Zeman v Radě Evropy protiruské sankce

43 minut
Projev prezidenta Zemana v Radě Evropy
Zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman před Parlamentním shromážděním Rady Evropy znovu kritizoval protiruské sankce. „Nehovořím o oprávněnosti, ale o efektivnosti sankcí,“ uvedl Zeman. Sankce podle něj nefungují, a proto místo nich navrhuje dialog mezi občany zemí. Ruskou kulturu podle něj není možné oddělit od kultury evropské, a proto by se shromáždění nemělo snažit dělit politickou strukturu Evropy, která podle něj sahá od Atlantiku po Ural. Po asi desetiminutovém projevu prezident diskutoval s členy shromáždění.

„Zakladatel mého státu Tomáš Masaryk řekl, že demokracie je diskuse. Diskutujme tedy,“ uvedl Zeman ve Štrasburku. Sankce označil za strategii, při níž prohrávají obě strany. Neefektivnost protiruských sankcí Zeman přirovnal k případu Kuby, na níž se navzdory americkým sankcím udržel dlouhá desetiletí u vlády Fidel Castro.

Zeman uvedl, že coby člověk se zkušeností s totalitním režimem si myslí, že komunistický režim se bál takzvané ideologické diverze, tedy toho, že spolu lidé budou hovořit a budou si vyměňovat názory. „Co potřebujeme, je ideologická diverze nového druhu pro dobu míru,“ uvedl prezident.

Potřebujeme si vyměňovat studenty, potřebujeme, aby cestovali turisté, politici, podnikatelé a tak dále, protože pouze tímto způsobem můžeme změnit politiku zemí, které chápeme jako nedemokratické nebo polodemokratické.
Miloš Zeman

„Když mluvím s lidmi v Rusku, nejsou negramotní a nevzdělaní. Jsou schopni naslouchat, mají své vlastní argumenty a my musíme umět naslouchat jim,“ řekl Zeman. Sankce podle něj vedou jen k vyšší popularitě lídrů blokovaných států, i část současné vysoké popularity ruského prezidenta Putina vyprovokovaly sankce, domnívá se Zeman.

Ruskou anexi Krymu označil český prezident za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost, a citoval bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle něj prohlásil, že snaha vrátit Krym Ukrajině by vedla k evropské válce. Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by podle Zemanova soukromého názoru ale mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu. Tento prezidentův návrh pobouřil ukrajinské politiky.

Západ, především USA a EU, uvalil na Rusko sankce kvůli jeho anexi ukrajinského Krymu v roce 2014 a také postupu Moskvy v celé krizi na východě Ukrajiny. Parlamentní shromáždění Rady Evropy, které je Rusko členem od roku 1996, na dění na Ukrajině reagovalo tím, že ruské zástupce zbavilo hlasovacího práva a podílu na činnosti některých orgánů Rady. Moskva následně oznámila, že letos pozastavuje platbu většiny svého finančního příspěvku organizaci, jde o asi 22 milionů eur (asi 594 milionů korun).

O dalším postupu se právě v těchto dnech ve shromáždění jedná a rozhoduje. „Pokud tu nemáte žádné ruské zástupce, proč platit peníze organizaci, na jejíž práci se nepodílíte, velmi prostá otázka,“ komentoval situaci český prezident. Jeho nesouhlas se sankcemi se prý ale vztahuje i na nesouhlas s touto ruskou „finanční sankcí“ vůči PSRE.

Zeman: Bezpečnost Izraele a odzbrojení teroristů je cesta k míru

Český prezident mluvil také k situaci na Blízkém východě, terorismu a migraci. „Jsem hluboký přítel Izraele. A proto si myslím, že mír na Blízkém východě musí být založen v první řadě na bezpečnosti Izraele,“ prohlásil Zeman. Prohra v každé z válek od roku 1948 by podle něj znamenala konec židovského státu. V „některých zemích či hnutích“, jakými jsou právě Hamas, Hizballáh a další, podle Zemana dál přežívá tendence a snaha o likvidaci Izraele.

Kvůli „islámskému terorismu“ podle Zemana roste úroveň zločinnosti v mezinárodním měřítku. „V naprosté většině případů to prostě má islámský základ,“ poznamenal český prezident. Cestou k řešení mezinárodní kriminality jsou podle něj větší investice do policie i armády.

„A také mít tu odvahu a investovat do, inu, našich vlastních zbraní,“ poznamenal Zeman. Rozdíly mezi USA, kde má občan ústavní právo vlastnit zbraň, a tradičně zdrženlivější Evropou nejsou podle něj po teroristických útocích v Barceloně a dalších nejspíš tak veliké.

Český prezident ve vystoupení také uvedl, že v Česku se konají demonstrace na podporu migrantů i proti nim. „Ty proti jsou možná větší, což je paradoxní, protože na českém území a v Praze nejsou vůbec žádní migranti,“ řekl. Z českého úhlu pohledu tak je podle něj migrant něco jako „yetti nebo paní Columbová“.

Důvodem pro postoj české veřejnosti je tak podle něj hlavně přítomnost velkého množství migrantů v Rakousku a Německu. Zeman připomněl, že čeští politici odmítají unijní politiku přerozdělování podle kvót, a doporučují tak spolu s ním především velkou pomoc v zemích původu migrantů. 

  • Český prezident promluvil před shromážděním poprvé od roku 1995. Tehdy na stejném místě mluvil Václav Havel. Česko nyní předsedá v rozhodovacím orgánu Rady Evropy.
  • Zeman už před shromážděním vystoupil v roce 1999, když byl premiérem. O čtyři roky dříve před plénem mluvil také tehdejší premiér Václav Klaus. Václav Havel pak k zástupcům promlouval v letech 1990 a 1995.

Parlamentní shromáždění je poradní orgán Rady Evropy

Parlamentní shromáždění má 636 členů, volených nebo jmenovaných parlamenty členských států Rady Evropy v poměru k počtu obyvatel. Schází se čtyřikrát ročně ve Štrasburku a nemá výkonnou pravomoc. Dává jen doporučení k politickým i technickým otázkám Výboru ministrů, který je výkonným orgánem Rady Evropy.

Výboru ministrů do poloviny listopadu předsedá český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V pondělním vystoupení shrnul výzvy, před nimiž nyní Rada Evropy stojí. Vyzval například členské státy, aby „zůstaly zmobilizovány tváří v tvář terorismu“.

obrázek
Zdroj: ČT24

Mezinárodní organizace Rada Evropy sídlí ve Štrasburku. Výsledkem její činnosti jsou například mezinárodní úmluvy, které se věnují ochraně lidských práv. Jedním z orgánů Rady Evropy je Evropský soud pro lidská práva, který dohlíží na dodržování Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Rada Evropy vznikla v roce 1949 a je založena na mezivládní spolupráci. Zabývá se ochranou lidských práv, usiluje o posilování demokracie a principů právního státu. Předsedající stát Výboru ministrů je vybírán podle názvu země podle abecedy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 25 mminutami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 29 mminutami

Úder USA v Jemenu zasáhl věznici pro migranty, tvrdí hútíové

Jemenští povstalci hútíové dle agentury AP tvrdí, že nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech v severní provincii Saada. Podle nich útok zasáhl věznici pro africké migranty. USA se k tomu zatím nevyjádřily. Američané měli udeřit také na jemenské hlavní město Saná, kde podle tvrzení povstalců zahynulo zhruba deset lidí. Informace o obětech však zatím nepotvrdily žádné nezávislé zdroje.
před 1 hhodinou

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
před 2 hhodinami

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podniká rozsáhlé razie

Francouzská policie od pondělního rána podniká po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Informovala o tom agentura AFP, podle které policisté zadrželi nejméně dvacet lidí.
před 2 hhodinami

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z osminásobné vraždy druhého stupně muže podezřelého ze sobotního útoku autem na dav na pouličním filipínském festivalu ve Vancouveru, v důsledku kterého zahynulo jedenáct lidí a přes dvacet dalších utrpělo zranění. Podle žalobců je možné, že proti muži budou vznesena další obvinění, napsala agentura AP.
před 3 hhodinami

Trump chce, aby Putin přestal střílet na Ukrajině a podepsal mírovou dohodu

Šéf Bílého domu Donald Trump prohlásil, že chce, aby vládce Kremlu Vladimir Putin zastavil útoky na Ukrajině a podepsal s Kyjevem mírovou dohodu. Trump také řekl, že jeho nedávné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Vatikánu proběhlo dobře a že si myslí, že Zelenskyj je připraven vzdát se poloostrova Krym, napsala agentura AFP.
06:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...