Při náletu na centrum pro migranty v Libyi zemřely desítky lidí. Válečný zločin, reaguje OSN

Desítky obětí si vyžádal nálet, který zasáhl detenční středisko pro migranty na předměstí libyjského Tripolisu. Podpůrná Mise OSN (UNSMIL) hlásí nejméně 44 mrtvých a 130 raněných. V centru byli především Afričané. Podle mezinárodně uznávané vlády podnikly síly libyjského polního maršála Chalífy Haftara útok úmyslně. Představitel Haftarovy armády to odmítá a viní naopak milice blízké Tripolisu. Podle úřadu OSN zatím není jasné, kdo za útokem stojí. Velvyslanec OSN v Libyi považuje nálet za válečný zločin. Sejde se kvůli němu Rada bezpečnosti.

Jde o nejvyšší počet obětí od začátku ofenzivy Haftarových sil proti hlavnímu městu, ovládanému mezinárodně uznávanou vládou. Nálet zasáhl budovu se zbraněmi a vozidly a přilehlý hangár, ve kterém milice drží 120 převážně súdánských a marockých migrantů. Celkem bylo ve středisku šest set lidí.

Centrum zničené při náletu
Zdroj: Courtesy of Jihaz Mukafahat Alhijrat Alghyr Shareia/Social Media/Reuters

Mezinárodně uznávaná vláda odsoudila „odporný zločin“, který připsala „válečnému zločinci Haftarovi“.

Ministr vnitra uvedl, že za útokem stojí cizí země, které pomáhají maršálovi. Podle agentury AP pro své tvrzení ale nepředložil žádný důkaz. Haftar v minulosti získal pomoc od Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska. Ministr také odmítl, že by se v detenčním středisku uchovávaly zbraně. 

Představitel Haftarovy armády vinu popřel. Podle něj místo vybombardovaly milice blízké vládě v Tripolisu. Jeden z Haftarových generálů ale agentuře AP sdělil, že Haftarova samozvaná Libyjská národní armáda v blízkosti střediska prováděla nálety na tábor znepřátelených milicí.

„Krajní znepokojení“ kvůli náletu na středisko a kvůli smrti uprchlíků a migrantů vyjádřil úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na místě je záchranný tým a je možné, že se s postupující záchrannou operací počet obětí zvýší, řekl mluvčí úřadu Charlie Yaxley. Podle Yaxleyho není jasné, kdo za náletem stojí, proto je potřeba zahájit vyšetřování. UNHCR Evropskou unii žádá, aby okamžitě ukončila vracení migrantů.

Tři klíčová sdělení po leteckých útocích, při kterých zemřelo mnoho migrantů a uprchlíků v libyjském detenčním středisku: nesmí být zadržováni, civilisté nesmí být terčem a Libye není bezpečným místem k návratu. A vlivné státy musí samozřejmě spolupracovat na ukončení konfliktu, ne ho pohánět.
Filippo Grandi
vysoký komisař OSN pro uprchlíky
12 minut
Zpravodaj ČT Borek: V Libyi zuří opotřebovací válka, větší část země kontroluje Haftar
Zdroj: ČT24

Velvyslanec OSN v Libyi uvedl, že nálet se dá považovat za válečný zločin. Útok odsoudil také italský ministr zahraničí Enzo Moavero. Ministr země, která měla Libyi pod koloniální správou, zdůraznil nutnost ochrany civilistů. Africká unie (AU) nálet označila za „příšerný zločin“, jehož viníci musejí být postaveni před spravedlnost. AU také vyzvala k okamžitému příměří v okolí Tripolisu.

Dvě vlády, dva parlamenty

Agentury OSN a humanitární organizace opakovaně kritizují vracení migrantů ze Středozemí do Libye. Země se zmítá v chaosu od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí.

O vládu v severoafrické zemi nyní usilují dva kabinety. Ten na východě podporovaný Haftarem neuznává tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže, za kterou stojí OSN. Vlády mají i vlastní parlamenty. Vzájemně se obviňují z najímání zahraničních žoldnéřů a z využívání letecké podpory od cizích mocností.

Haftar zahájil 4. dubna ofenzivu na hlavní město Tripolis, minulou středu ale utrpěl bolestivou porážku, když ztratil kontrolu nad strategicky významným městem Gharján asi sto kilometrů na jihozápad od metropole. Na neúspěch odpověděly Haftarovy síly intenzivnějším bombardováním pozic svého protivníka. 

Situace je natolik napjatá, že Česko nedávno kvůli bezpečnosti oznámilo dočasné uzavření zastupitelského úřadu v Libyi.

AP: V detenčních centrech zůstává přes šest tisíc lidí

Haftarova ofenziva kriticky zhoršila situaci migrantů v Libyi. Podpůrná mise OSN opakovaně vyjádřila znepokojení nad osudem asi 3500 migrantů a uprchlíků, kteří se v detenčních střediscích poblíž míst střetů ocitli v nebezpečí.

Přes přetrvávající nestabilitu zůstává Libye důležitou tranzitní zemí pro běžence, prchající před konflikty v Africe a na Středním východu. V libyjských detenčních centrech milice drží podle agentury AP přes šest tisíc migrantů.

Podle Reuters hrozí, že mocenské vakuum vyplní radikální islamisté, kteří přeruší dodávky ropy, zvětší migraci přes Středozemní moře do Evropy a zhatí plány OSN na uspořádání voleb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 6 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 20 hhodinami
Načítání...