Obří výletní loď v Benátkách narazila do menšího plavidla. Čtyři lidé se zranili

Obří výletní loď v neděli ráno při pokusu o zakotvení narazila ve značné rychlosti do přístavního mola v Benátkách a srazila se s menším plavidlem, které už na místě kotvilo. Informovala o tom agentura ANSA. Lehké zranění utrpěly čtyři zahraniční turistky. Podle dosavadních zjištění za kolizi mohla technická závada, když se větší z lodí zasekl jeden motor, takže nedokázala včas zpomalit. Představitelé italské vlády vzápětí vyzvali, aby město vjezd obřích lodí do centra zakázalo.

Velká výletní loď v Benátkách narazila do menší turistické lodi
Zdroj: REUTERS Autor: Manuel Silvestri

Nehoda se odehrála kolem 8:30 u kotviště San Basilio v kanálu Giudecca, kterým lodě proplouvají do samotného centra severoitalského města. Na videu, které pořídil jeden ze svědků nehody, je vidět obří loď MSC Opera, která nedokáže zastavit a za varovného troubení následně narazí do přístavního mola a menšího vyhlídkového plavidla River Countess.

Čtyři zahraniční turistky ve věku od 66 až 72 let utrpěly pohmožděniny a šok. Podle deníku La Stampa jde o dvě Australanky, jednu Novozélanďanku a jednu Američanku.

Vlastník velké lodi, společnost MSC Cruises, uvedla, že plavidlo mělo technické problémy. Při vjezdu do města loď doprovázely dva vlečné čluny, jejichž posádky kapitán MSC Opera o potížích informoval. Čluny se pokoušely výletní loď zbrzdit pomocí vlečných lan, ale neuspěly. „Dva vlečné čluny se pokoušely obra zastavit, pak se ale kvůli kolizi s vyhlídkovou lodí přetrhlo vlečné lano,“ citovala agentura ANSA Davida Calderana, šéfa benátské asociace sdružující posádky vlečných člunů. 

Na místo dorazil starosta Benátek Luigi Brugnaro. Na Twitteru napsal, že je po této nehodě nemyslitelné, aby velké lodě dál proplouvaly kanálem Giudecca. Stejně pak na havárii reagovali i ministr dopravy a ministr kultury.

„Dnešní nehoda v benátském přístavu dokazuje, že velké lodě už nemohou dál proplouvat kanálem Giudecca. Po mnoha letech netečnosti jsme konečně blízko řešení, kterým ochráníme jak turismus, tak lagunu,“ napsal na Twitteru ministr dopravy Danilo Toninelli. Prakticky stejně se vyjádřil i ministr kultury Alberto Bonisoli. 

Obří výletní lodi jsou dlouhodobě trnem v oku řady Benátčanů. Kritici velkých plavidel s tisícovkami turistů na palubě usilují o to, aby do města nemohly vůbec zajíždět.

Loď MSC Opera byla postavena v roce 2004 a uveze až 2675 pasažérů v 1071 kabinách. Je 275 metrů dlouhá a 54 metrů vysoká. Do Benátek se vracela z plavby zahájené 26. května, během níž turisté viděli Kotorskou zátoku v Černé Hoře a řecké ostrovy Mykonos, Santorini a Korfu.