Benátčané by obří výletní lodě nejradši poslali k vodě

2 minuty
Benátčané protestují proti velkým výletním lodím
Zdroj: ČT24

Benátčané pokračují v kritice velkých výletních lodí, které zaplouvají až do samého historického centra města. Vláda sice v listopadu zakázala přístup obřím plavidlům až na náměstí svatého Marka, jenže omezení začne platit nejdříve za tři roky. Kolosy navíc budou nadále moci vplout do laguny, kterou podle kritiků nenávratně ničí.

Pohled z paluby převyšující benátské paláce představuje vrchol výletních plaveb po Středomoří, ročně přiláká více než 1,5 milionu turistů. Obyvatelé Benátek ale jejich nadšení nesdílí – už více než deset let proti obřím lodím brojí. „Ve skutečnosti jsou to továrny,“ obává se jeden z kritiků Silvio Testa. „Jedna loď se spuštěnými motory znečišťuje tolik jako 14 tisíc aut.“ 

Kromě ovzduší obří plavidla ohrožují i samotné základy Benátek. Voda rozvlněná loděmi o výtlaku až 96 tisíc tun narušuje statiku památek a ekologickou rovnováhu v laguně.

Zatímco v zimě vpluje do kanálu u náměstí svatého Marka výletní loď jen výjimečně, v hlavní sezoně jich v historickém centru v jeden den kotvilo dokonce devět. Do turisticky oblíbeného města dovezly téměř padesát tisíc turistů.

Až 600 lodí ročně

Ročně se v Benátkách objeví až 600 rozměrných lodí. Vláda loni na podzim pod tlakem místních i organizace UNESCO rozhodla, že přístup do nejkritičtějších míst zakáže plavidlům o výtlaku větším než 55 tisíc tun. Tyto stroje zastaví v pevninském přístavu Marghera.

Jenže potřebný terminál v docích bude hotový nejdříve za tři roky. Ochráncům životního prostředí vadí i to, že úřady na oplátku vpustí do laguny obří plavidla nejnovější generace dlouhá až 330 metrů.

Obyvatelé volající po omezení turismu vyvěsili na most Rialto transparent, který hlásá „Venice exodus“
Zdroj: Reuters/Manuel Silvestri/Manuel Silvestri

Místní mají pocit, že už nyní představuje lodní doprava a miliony turistů pro město přílišnou zátěž. Za úplný zákaz několikapatrových kolosů chtějí bojovat dál. Pravicová radnice a provozovatelé výletních lodí ovšem nechtějí o lukrativní atrakci jen tak přijít. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 16 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 19 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
29. 3. 2025Aktualizováno29. 3. 2025
Načítání...