Zeman v Knesetu slíbil, že udělá vše pro přesun ambasády do Jeruzaléma

Prezident Miloš Zeman ve svém  projevu v izraelském parlamentu slíbil, že udělá vše pro to, aby byla otevřena česká ambasáda v Jeruzalémě. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu předtím Českou republiku označil za nejlepšího přítele Izraele v Evropě. Zeman na to odvětil, že ho překvapuje, že jen v Evropě, a vysloužil si potlesk.

Video Události
video

Události ČT: Prezident Zeman v Knessetu

„Nejsem diktátor, bohužel, ale slibuji, že se vynasnažím, abychom dosáhli třetího kroku po honorárním konzulátu a Českém domě (v Jeruzalémě) a můžete hádat, co ten třetí krok bude,“ řekl Zeman.

Poslanci Společné kandidátky, což je koalice čtyř arabských parlamentních stran, se rozhodli řeč českého prezidenta bojkotovat. Své rozhodnutí odůvodnili tím, že Zeman se staví proti vzniku palestinského státu podle hranic z roku 1967 s východním Jeruzalémem jako jeho metropolí.

Netanjahu ve své řeči nazval českého prezidenta „velkým lídrem, který hájí pravdu“. „Dojal jste nás, když jste ve svém projevu k sedmdesátiletému výročí založení Izraele řekl ,příští rok v Jeruzalémě‘,“ řekl izraelský ministerský předseda na Zemanovu adresu. „Byl jste jedním z prvních vůdců této generace, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele,“ dodal. 

Zeman v Knesetu vystoupil s projevem jako první český politik. Letos měl z cizinců takovou možnost pouze americký viceprezident Mike Pence. Zeman návštěvu parlamentu zahájil položením věnce u památníku před budovou. Věčný plamen na něm symbolizuje oběti vojáků či dalších Izraelců, kteří padli při obraně své země.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT David Borek k návštěvě prezidenta Zemana v Izraeli

Zpravodaj ČT David Borek k návštěvě prezidenta Zemana v Izraeli

Bezpečnostní analytik Tomáš Pojar k návštěvě prezidenta Zemana v Izraeli

Zeman pozval Rivlina na návštěvu Česka

Zeman, který je v Izraeli od neděle, jednal i s prezidentem Reuvenem Rivlinem. Před schůzkou uvedl, že nevidí Pásmo Gazy jako nezávislý stát, protože tamější vládní hnutí Hamas vnímá jako teroristickou organizaci. Rivlinovi poté řekl, že ho inspirovala jeho myšlenka o Izraeli jako jednom státě se dvěma národy. Myšlenku označil za provokativní. „Všechny velké a hluboké myšlenky jsou provokativní,“ řekl.

Je prý proto zvědav na Rivlinovy argumenty. „Protože mnoho desetiletí je tady diskuse o dvou nezávislých státech. Ale popravdě já vůbec nevidím nezávislý stát v Gaze, protože vnímám Hamas jako teroristickou organizaci, a ne jako stát,“ řekl Zeman při společném vystoupení s Rivlinem před zahájením vlastního jednání. 

Poznamenal, že Českou republiku pojí s Izraelem konkrétní, a ne jen formální přátelství. Rivlina pozval na další návštěvu Česka. Izrael označil za svou druhou vlast a vyjádřil přání, aby se Česko stalo druhou vlastí i pro Rivlina. Ten mu odpověděl, že pokud bude ČR jeho druhou vlastí, stane se golemem.

Podle Rivlina je česko-izraelské přátelství velmi silné, ocenil spolupráci například v technologiích nebo investicích. Poznamenal, že společné přátelství je v současné době potřeba více než dříve.

Po vyjádření pro média se oba prezidenti odebrali na setkání národních delegací. Podle ředitele zahraničního odboru Rudolfa Jindráka byly tématy jednání například vědecká a obchodní spolupráce, mluvilo se také o složité bezpečnostní situaci v regionu. Padl také příslib, že by se v prvním čtvrtletí příštího roku mohly opět sejít na společném jednání česká a izraelská vláda.

Jednalo se i o přesunu ambasády

Rivlin také poděkoval za podporu, kterou Československo Izraeli poskytlo při jeho vzniku před 70 lety. Vyzdvihl i podporu izraelským institucím ve světových organizacích. Česká diplomacie platí v Evropské unii za jednoho z nejbližších izraelských spojenců. Tématem jednání byl i případný přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Zeman stěhování velvyslanectví dlouhodobě podporuje, na stranu Izraele se postavil opakovaně i při jiných příležitostech. Při nedělním setkání s českými podnikateli zahájil svůj projev izraelským souslovím „ami jahudi“, které znamená „jsem žid“.

„Je to v podstatě parafráze výroku (amerického prezidenta Johna) Kennedyho ,Ich bin ein Berliner'. Jsem sice árijec, alespoň se tak domnívám, ale býti Židem znamená sdílet úctu ke statečnému národu, a proto ami jahudi,“ řekl Zeman podle přepisu jeho projevu uveřejněného na stránkách Pražského hradu.

Zeman do Izraele přiletěl v neděli. Položil květiny u hrobu významného sionisty Theodora Herzla, večer se pak setkal s podnikateli. V pondělí večer se český prezident zúčastní státní večeře. V úterý poobědvá s premiérem Benjaminem Netanjahuem a odpoledne otevře Český dům.