V syrském Idlíbu vzniklo demilitarizované pásmo. Na klid zbraní dohlédnou Rusko s Tureckem

V syrské provincii Idlíb bylo vytvořeno demilitarizované pásmo a těžké zbraně z něj bojující strany odsunuly. Ve středu odpoledne o tom informovalo turecké ministerstvo obrany, které citovala agentura Reuters. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí krátce předtím oznámila, že z demilitarizovaného pásma v Idlíbu se stáhlo více než tisíc ozbrojenců. Termín pro odsun „radikálních povstalců“ z pásma v Idlíbu je stanoven na 15. října.

Video Události
video

Události: Demilitarizované pásmo v Idlíbu

Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlíbu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlíb je poslední z provincií ovládaných povstalci, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou.

Na základě dohody ze Soči měly být z demilitarizovaného pásma do středy staženy všechny těžké zbraně, tanky a raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Pásmo poté bude pod dohledem koordinovaných tureckých a ruských hlídek.

Rusko-turecká dohoda odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlíbu, kde žijí tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.