Novičok vyrobila armádní laboratoř v ruském Šichany, zjistila podle The Times britská rozvědka

Britské tajné služby podle listu The Times určily, že látka použitá k otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije byla vyrobena v ruském městě Šichany v armádních laboratořích. List o tom informoval s tím, že tuto informaci Britové předali svým spojencům.

Policie při zásahu v Salisbury musela být chráněná
Zdroj: ČTK

O uzavřeném městě Šichany a dále o městě Volsk v ruském Povolží mluvili v souvislosti s výrobou novičoku už dříve experti, kteří v armádních chemických laboratořích v sovětských dobách pracovali.

Otravné látky se tam prý vyráběly v 70. a 80. letech minulého století. Některé zdroje jako možné místo výroby uváděly také středoasijský Uzbekistán, který byl do počátku 90. let součástí Sovětského svazu.

Rusko se proti zprávě ohradilo

Ruský poslanec Nikolaj Pankov se proti zprávě The Times ohradil a prohlásil, že Šichany jsou součástí Balakovského okresu, což je jeho volební obvod, a proto ví, že chemické zbraně v jeho obvodě nikdy nebyly přechovávány.

„Naposledy jsme o vojsku v Šichany slyšeli, když Rusko začalo s procesem ničení chemických zbraní, což bylo před dvaceti lety,“ řekl Pankov. Dodal, že informační válka proti Rusku kvůli případu Skripal stojí na vymyšlených základech.

/*json*/{"map":{"lat":51.76230564332633,"lng":46.59751973906248,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":52.118934164447374,"lng":47.205718375972424,"type":"1","description":"Šichany"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Zpráva britských tajných služeb podle The Times uvádí, že zásoby zjištěné ve městě Šichany jsou mnohem menší, než je třeba pro bojové nasazení, což vede k domněnce, že látka je určena pro cílené operace.

Hamish de Bretton Gordon, který v minulosti vedl britský pluk pro boj proti chemické, biologické a jaderné kontaminaci, podle The Times zprávu tajných služeb viděl a označil ji za velmi přesvědčivou. „Britské tajné služby jasně ukázaly na Rusko a na Šichany,“ řekl.

Tento týden ruský armádní chemik Igor Rybalčenko v ruské státní televizi RT prohlásil, že není možné určit původ látky, neboť komponenty pro její výrobu jsou volně dostupné. Proto podle něj není problém jed připravit v dobře vybavené laboratoři kdekoli na světě.

V úterý britská média citovala šéfa armádního výzkumného střediska v anglickém Porton Downu Garyho Aitkenheada, podle něhož britští experti nebyli s to prokázat, že látka použitá proti Skripalovým byla vyrobena v Rusku.

Skripal a jeho dcera byli nalezeni 4. března na lavičce před restaurací v Salisbury, oba v hlubokém bezvědomí. Podle britských vyšetřovatelů byli otráveni armádním jedem zvaným novičok.

Případ rozpoutal diplomatickou válku s Ruskem. Ze solidarity s Británií vyhostila zhruba třicítka států na 150 ruských diplomatů, Moskva odpověděla recipročně.