Francouzský četník, který se při útoku teroristy vyměnil za rukojmí, zemřel

Nahrávám video
Události: Francie truchlí za oběti pátečního teroristického útoku
Zdroj: ČT24

Těžkým zraněním podlehl ve Francii četník Arnaud Beltrame, který se v pátek vyměnil za rukojmí držená islámským extremistou v supermarketu na jihu země. Oznámil to ráno francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. V souvislosti s vyšetřováním zadržela francouzská sedmnáctiletého muže, který byl přítelem útočníka.

„Podplukovník Arnaud Beltrame nás opustil. Zemřel za svou vlast. Francie nikdy nezapomene na jeho hrdinství,“ napsal na Twitteru francouzský ministr vnitra.

Za hrdinu označil policistu i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle jehož vyjádření ukázal Beltrame výjimečnou odvahu. „Arnaud Beltrame zemřel, když sloužil národu, kterému toho již předtím tolik dal,“ uvedl ve svém prohlášení Emmanuel Macron a vyjádřil soustrast rodině i blízkým. Vyzval také všechny Francouze k uctění Beltramovy památky.

Nejsem překvapená. Věděla jsem, že to musel být on. Byl vždycky takový. Již od narození byl člověkem, který by udělal vše pro svou vlast.
Matka Arnauda Beltrama

Pětačtyřicetiletý Beltrame se nechal vyměnit za poslední ženu drženou jako rukojmí pětadvacetiletým Radouanem Lakdimim při pátečním útoku v supermarketu na jihu země. Krátce po výměně policistu útočník postřelil, vzápětí ale jeho samotného zabilo zasahující komando protiteroristického útvaru rychlého nasazení.

Policisté při sobotní prohlídce místa činu v supemarketu nalezli trojici výbušnin, pistoli a lovecký nůž, řekl AP zdroj z francouzské justice. Při prohlídce domu útočníka pak objevili zřejmou zprávu na rozloučenou, v níž byly odkazy na Islámský stát. Našli rovněž počítač a mobilní telefon. V útočníkových poznámkách ale neobjevili žádné informace o
plánované akci.

Právě četník Beltrame byl jedním z prvních, kteří dorazili na místo útoku. Většinu lidí se podařilo dostat z obchodu poté, co se schovali v mrazáku. Veterán z Iráku i vysloužilý člen ochranky v Elysejském paláci se rozhodl zachránit i zbývající. V supermarketu se pak vyměnil za pracovnici, kterou útočník marockého původu používal jako živý štít.

Když pak došlo ke střelbě, Lakdim ho těžce zranil třemi výstřely. Zajímavostí je, že v prosinci minulého roku vedl Arnaud Beltrame protiteroristické cvičení, při němž připravoval jednotku právě na útok v supermarketu. Jemu samotnému se stal osudným.

Útočník se hlásil k IS

Lakdim, který se hlásil k extremistickému Islámskému státu a požadoval propuštění Salaha Abdeslama, má tak na svědomí celkem čtyři mrtvé. Abdeslam je jediný přeživší, kterého policie podezírá, že se podílel na sérii atentátů v Paříži v listopadu 2015.

Ozbrojenec zavraždil v pátek na jihu Francie tři lidi a dalších 16 zranil. V Carcassonne nejdřív zabil jednu osobu a poté zajal několik rukojmích v supermarketu v nedalekém městečku Trébes. Policie ho po několika hodinách zastřelila. Podle ministra vnitra Gérarda Collomba šlo o teroristický útok, který muž známý jako drobný kriminálník spáchal zjevně sám.

Lakdim měl v minulosti opletačky s policií. Byl i vyšetřován zpravodajskou službou

Francouzský ministr uvedl, že útočník měl za sebou drobnou kriminalitu. „Sledovali jsme ho. Známky toho, že by se radikalizoval, ale nebyly,“ poznamenal také Collomb. V roce 2011 byl Lakdim shledán vinným z nedovoleného ozbrojování. Problémy měl i kvůli držení drog.

Eiffelova věž zhasnutá na projev soustrasti s oběťmi teroristického útoku
Zdroj: ČT24

Útočník podle generálního prokurátora Francoise Molinse figuroval na extremistickém seznamu. Byl podezřelý kvůli svým vazbám na salafistické hnutí. „V letech 2016 a 2017 ho vyšetřovaly zpravodajské služby. Jeho sledování ale nepřineslo žádné důkazy nebo znamení o tom, že by mohl provést teroristický čin,“ poznamenal. Nyní vyšetřovatelé zkoumají, jak se Lakdim dostal ke zbrani.

Policisté zadrželi sedmnáctiletého mladíka

Francouzská policie zadržela v noci na sobotu v souvislosti s vyšetřováním sedmnáctiletého mladíka, který byl Lakdimovým přítelem. Zadržený mladík nebyl nijak blíže identifikován, úřady pouze uvedly, že jde o mladistvého narozeného v roce 2000. Už v pátek policisté zadrželi také ženu údajně napojenou na střelce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útok na Tel Aviv má minimálně jednu oběť. Ranění jsou také v Dubaji

V Izraeli a Spojených arabských emirátech (SAE) zněly v sobotu večer SEČ hlasité exploze poté, co Írán spustil další protiútok v odvetě za izraelsko-americké údery. Nejméně jeden přímý zásah hlásí Tel Aviv. Na místě je podle Reuters jedna oběť a kolem jednadvaceti raněných, záchranné práce pokračují. Čtyři lidé byli také zraněni po incidentu, který se odehrál na mezinárodním letišti v Dubaji, kde dron zasáhl také ikonický hotel Burdž al-Arab.
00:01Aktualizovánopřed 6 mminutami

Írán v odvetných salvách cílil na Izrael

Nejméně jeden přímý zásah hlásí v sobotu večer po další odvetné salvě Íránu Tel Aviv. Na místě je podle Reuters kolem jednadvaceti raněných, záchranné práce pokračují. Írán v reakci na útoky na své území během soboty opakovaně vypálil na Izrael balistické rakety, salvy předcházely sirény. Izraelci prostřednictvím výstražného systému dostávali do mobilních telefonů varování s instrukcí, aby se uchýlili do krytů. Revoluční gardy uvedly, že jde o začátek odvety za ranní útoky Spojených států a Izraele na Írán.
včeraAktualizovánopřed 51 mminutami

Íránské drony dopadly na Dubaj či letiště v Kuvajtu

V Jordánsku, Kuvajtu, Bahrajnu, Kataru, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech (SAE) zněly hlasité exploze poté, co Írán spustil protiútok na americké základny na Blízkém východě v odvetě za izraelsko-americké údery. Bahrajn uvedl, že terčem se stalo velitelství páté flotily námořnictva USA v ostrovním království. Na letiště v Kuvajtu či hotel v Dubaji útočil dron. Vybrané země si vyhradily právo na údery odpovědět. Několik lidí napříč jimi v důsledku konfliktu zemřelo.
včeraAktualizovánopřed 54 mminutami

Chameneí je po smrti, potvrdil Trump

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí byl v sobotu zabit při izraelsko-amerických úderech, řekl nejmenovaný izraelský činitel agentuře Reuters a několika izraelským médiím. Podle něj bylo nalezeno tělo. Už krátce předtím také izraelský premiér Benjamin Netanjahu bez podrobností uvedl, že stále více signálů naznačuje, že Chameneí je mrtvý. Chameneího smrt následně na síti Truth Social potvrdil prezident USA Donald Trump. Íránská státní média však tvrdí, že Chameneí „dál pevně velí na bojišti“.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael a USA letecky útočily na Írán, ten pak ostřeloval základny USA v regionu

Izrael a Spojené státy v sobotu ráno zahájily rozsáhlý letecký útok na Írán, který směřoval na vysoké představitele teokratického režimu, vedení armády a vojenskou infrastrukturu. Americký prezident Donald Trump to zdůvodnil snahou zabránit Teheránu vyvinout jadernou zbraň a vyzval také Íránce, aby vyšli do ulic a režim svrhli. Íránská armáda následně v odvetě ostřelovala Izrael a několik zemí Perského zálivu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael označil úder na Írán za svůj dosud největší letecký útok

Izraelská armáda oznámila, že sobotní útoky na Írán byly největším leteckým útokem v její historii. Přibližně dvě stě bojových letounů útočilo na pět stovek cílů, informovala podle agentury AFP. Spojené státy a Izrael společný úder na Írán podle informací amerických médií ze zpravodajské komunity plánovaly měsíce. Washington v posledních týdnech vytrvale navyšoval vojenskou přítomnost v regionu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Z Blízkého východu se nyní repatriační let neplánuje, řekl Macinka

V destinacích Blízkého východu se nachází několik tisíc Čechů. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří (ACK) Jana Papeže situace ovlivňuje cesty lidí jak přímo v zasažených zemích, tak v destinacích spojených přes Spojené arabské emiráty (SAE) či Katar. ACK podle něj situaci sleduje a podle vývoje bude rozhodovat o dalších krocích. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je prioritou zajistit bezpečnost českých občanů, kteří se nacházejí v Íránu. Žádný repatriační let z Blízkého východu v tuto chvíli neplánuje, řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) ČT. Nejvíce Čechů je v Dubaji, kde jich je hlášeno 2,5 tisíce.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Lídři EU vyzvali k ochraně civilistů

K maximální zdrženlivosti, ochraně civilního obyvatelstva a dodržování mezinárodního práva v souvislosti s vývojem po útoku USA a Izraele na Írán ve společném prohlášení vyzvali předseda Evropské rady António Costa a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk útok na Írán odsoudil a vyzval všechny strany, aby se vrátily k jednání. Na žádost Francie se také sešla Rada bezpečnosti OSN. V neděli spolu přes video budou hovořit unijní ministři zahraničí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...