Soud vynesl první verdikt v kauze požáru v oděském Domě odborů

V jihoukrajinském Černomorsku dnes propukly nepokoje vyvolané rozsudkem nad údajnými iniciátory tragického incidentu z počátku května 2014, při němž v Oděse při srážkách mezi proruskými a proukrajinskými aktivisty zahynulo 48 lidí a 200 bylo zraněno. Všech pět souzených osob, mezi nimiž byli dva ruští občané, soud osvobodil.

Požár Domu odborů v Oděse. Květen 2014
Zdroj: ČTK/ABACA/AA

Případ požáru v oděském Domě odborů, kde desítky lidí uhořely nebo zemřely při pádu z oken, rozdělila ukrajinská justice na několik kauz souzených odděleně. Dnešní jednání se zabývalo začátkem tragédie, kterým byl údajně útok proruských separatistů na oděský průvod za zachování jednoty země. Akci tehdy svolali ukrajinští národovci jako reakci na ruskou okupaci Krymu a na útoky separatistů v Donbasu.

Před soudem se dnes ocitla pětice obviněných, kteří měli zahájit útok, při němž bylo několik lidí zabito a zraněno. Trestní senát ale neshledal důkazy obžaloby za dostatečné a obviněné propustil na svobodu. Byli mezi nimi i Rusové Jevgenij Mefedov a Sergej Dolženkov, pro které žalobce žádal 12 a 15 let vězení. Soud bude ještě projednávat obvinění dalších sedmi osob.

Po ohlášení rozsudku vypukly v Černomorsku nepokoje, při nichž Ukrajinci nespokojení s verdiktem stavěli barikády, blokovali soudní budovu a házeli po policistech dlažební kostky a zápalné lahve. Policie proti útočníkům zasáhla slzným plynem. O zraněných či zatčených se zprávy ukrajinských médií nezmiňují.