Korupčníky a mafiány zřejmě čeká exkomunikace z katolické církve

Papež František už dlouho ostře vystupuje proti korupci a mafii, nyní ale Vatikán zvažuje vypracování celé doktríny ohledně exkomunikace zkorumpovaných osob a katolíků napojených na mafii. Oznámil to italský tisk na závěr první mezinárodní konference o korupci a organizovaném zločinu, která se tento týden konala ve Vatikánu.

Pozváno na ni bylo 50 osob z různých zemí - prokurátorů, významných prelátů, diplomatů, vysoce postavených policistů i obětí organizovaného zločinu. V závěrečném prohlášení tato pracovní skupina uvedla, že nastal čas, aby katolická církev vypracovala novou zákonnou doktrínu týkající se „otázky exkomunikace vztahující se na korupčnické a mafiánské skupiny“.

  • Exkomunikace je jedním z nejtvrdších trestů v katolické církvi, který pro provinilou stranu znamená vyobcování nebo vyloučení ze svátostného společenství církve, tj. z možnosti přijímat a udělovat svátosti a aktivně se podílet na mši či jakémkoliv jiném bohoslužebném úkonu.

„Naší snahou je vytvořit právní kulturu, která bojuje proti korupci a podporuje obecné dobro,“ řekl jeden z účastníků konference, bývalý papežský diplomat arcibiskup Silvano Tomasi, který 13 let zastupoval Vatikán v pobočkách OSN v Ženevě.

Za „velmi významný signál“ označil záměr Vatikánu kalábrijský generální prokurátor Federico Cafiero de Raho. „Církev tu má významnou váhu. A distancovat se od 'Ndranghety znamená izolovat ji, a to není maličkost,“ řekl italskému listu La Stampa. Deník La Repubblica napsal, že jde o „historický obrat“, protože církev tak staví na stejnou pozici korupčníky i mafiány.

Papež František
Zdroj: Reuters

František už dříve exkomunikoval 'Ndranghetu

Papež František už v červnu 2014 během své návštěvy jihoitalského regionu Kalábrie exkomunikoval jednu z nejnebezpečnějších skupin organizovaného zločinu v Itálii, mafiánskou organizaci 'Ndrangheta, která působí právě na jihu Apeninského poloostrova.

Papež ji označil za příklad „adorace ďábla“. „Ti, kteří ve svém životě následují tuto cestu zla, jak to činí mafiáni, nejsou přijati Bohem. Jsou exkomunikováni,“ prohlásil papež před desetitisíci lidmi na mši pod širým nebem. „Proti tomuto zlu je třeba bojovat, musí být odstraněno. Musíme ho odmítnout,“ dodal František, podle něhož musí také církev napnout všechny síly k boji proti organizovanému zločinu.

Také místní biskupové exkomunikovali mafie na Sicílii nebo v Kampánii, v oblasti Neapole. Katolické církvi ale chybí právní dokument univerzální platnosti.

Papež podobně odsoudil i korupci, v politice, obchodu a dokonce i ve Vatikánu.

Papežův postoj je nicméně v rozporu s tvrdou realitou v Itálii, kde jsou jak organizovaný zločin, tak i korupce hluboce zakořeněny. V indexu korupce za loňský rok zařadila organizace Transparency International Itálii na 60. příčku v žebříčku 176 sledovaných zemí a území. Hůře se v západní Evropě umístilo jen Řecko.