Ukrajinci už mohou do EU bez víz, Porošenko slavil s Kiskou

Úderem nedělní půlnoci začal mezi Ukrajinou a zeměmi schengenského prostoru platit bezvízový styk. Do Polska, Maďarska, České republiky, Itálie, Německa či na Slovensko tak už vycestovaly stovky Ukrajinců, informuje list Ukrajinska pravda. Ukrajinský prezident Petro Porošenko při této příležitosti slavil na slovensko-ukrajinské hranici se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou.

Video Události
video

Ukrajinci už mohou do EU bez víz

Bezvízový režim s Ukrajinou schválil v dubnu Evropský parlament. Ukrajinci ke vstupu do schengenského prostoru potřebují biometrický pas, jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní. Bezvízový styk, který se vztahuje na celou EU s výjimkou Británie a Irska, ale nezajišťuje občanům Ukrajiny právo v Unii pracovat.

Porošenko ve svém projevu u příležitosti zahájení bezvízového režimu prohlásil, že Ukrajina „konečně dosáhla svobody, kterou dosud nepoznala“. Symbolické dveře do Evropy pak spolu s Kiskou otevřel v Užhorodu - na hranicích se Slovenskem.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová ve svém prohlášení na Twitteru uvedla, že EU a Ukrajina konečně odstranily vzájemné bariéry. „Ukrajina zavedla reformy, které požadovali její občané a EU pak dodržela své sliby. Je to výhra pro obě strany. Vytváříme nové možnosti, posilujeme naši ekonomiku a bezpečnost a naše přátelství,“ řekla.

Boje na východě země pokračují

Ozbrojené střety na východě země mezitím neutichají. Mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty v polovině týdne opět propukly tvrdé boje. Z vyvolání střetu se oba tábory vzájemně obviňují. Zemřeli při něm nejmíň dva ukrajinští vojáci.

Konflikt v zemi trvá už přes tři roky. Kyjev dlouhodobě viní Rusko z ozbrojené pomoci separatistům.