Iráčtí Kurdové plánují referendum o nezávislosti na konec září

Irácká autonomní oblast Kurdistán chystá referendum o nezávislosti na 25. září. Uvedl to na Twitteru poradce kurdského prezidenta Himin Havrámí. O lidovém hlasování o samostatnosti, se kterou ale nesouhlasí centrální vláda v Bagdádu ani některé okolní země, například Turecko, hovoří iráčtí Kurdové už několik let. Nyní se tato otázka se stala velmi aktuální v souvislosti s oslabováním pozic teroristického hnutí tzv. Islámského státu (IS), k němuž právě kurdské milice výrazně přispívají.

Kurdské jednotky pešmergů v bitvě o Mosul
Zdroj: ČTK/AA/ABACA

„Důležitá zpráva. Referendum v Kurdistánu o nezávislosti bude 25/9/2017,“ napsal na svém twitterovém účtu Havrámí. Na datu se podle kurdské televize Rudaw shodli zástupci kurdských politických stran na schůzce, jíž předsedal prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání.

Havrámí také uvedl, že hlasování by se mělo konat ve třech provinciích, které v současnosti tvoří autonomní Kurdistán, ale i v ropné provincii Kirkúk, na niž si Kurdové činí historický nárok.

Podle jednoho z kurdských lídrů Hušjara Zabarího by mělo lidové hlasování dát kurdskému vedení silný mandát pro jednání s Bagdádem, až bude IS v Iráku poražen. Zabarí už v dubnu uvedl, že referendum by neznamenalo automatické vyhlášení nezávislosti.

Barzání navrhuje rozdělit Irák na šíitskou, sunnitskou a kurdskou část

Šéf kurdské bezpečnostní rady a syn kurdského prezidenta Masrúr Barzání už dříve prohlásil, že by bylo nejlepší po porážce IS v Iráku vytvořit tři administrativní celky (šíitský, sunnitský a kurdský), aby se předešlo dalšímu sektářskému násilí.

Proti samostatnému Kurdistánu se ale nestaví jen vláda v Bagdádu. Proti jsou také Írán, Turecko a Sýrie, v nichž žije početná kurdská populace a které se obávají nárůstu separatistických tendencí.

Irák je dosud jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s vlastní správou - mají svůj parlament, vládu i armádu. Právě kurdské jednotky, takzvaní pešmergové, se významně podílejí na bojích proti Islámskému státu (IS) v Iráku i Sýrii na straně mezinárodní koalice vedené USA.

Před třemi lety ovládal IS v Iráku asi třetinu jeho území, v posledních měsících ale utrpěl značné ztráty. Jeho poslední baštou zůstalo město Mosul. To však zřejmě budou mít brzy zpět pod kontrolou vládní jednotky.