Slováci budou moct stavět dálnice na nevyvlastněné půdě

Slovenský parlament schválil změnu zákona, která do budoucna umožní získat stavební povolení a rozběhnout stavební práce na dálnicích a rychlostních silnicích na dosud nevykoupených pozemcích. Předlohu navrhla teprve minulý týden vláda premiéra Roberta Fica, a to po problémech s výkupem pozemků pro budování silnic u Bratislavy v rámci projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP). Podle části opozice jsou nová pravidla v rozporu s ústavou.

Nově bude moci například správce slovenských dálnic NDS v rámci takzvané předběžné držby k pozemku dostat stavební povolení již během vyvlastňovacího řízení a ještě předtím, než se stane vlastníkem půdy, na které budou silnice postaveny. Úřady také budou moci povolit na cizích pozemcích některé stavební práce, a to v rozsahu, který ještě umožní případný návrat vyvlastňované nemovitosti do původního stavu.

Z dřívějšího vyjádření slovenského ministra dopravy Arpáda Érséka ovšem vyplývá, že stát v případě potřeby počítá s výstavbou na cizích pozemcích v plném rozsahu.

Zástupci opozice poukázali na rozpor mezitím schválené předlohy se slovenskou ústavou či s Aarhuskou úmluvou zaručující aktivní účast obyvatel na rozhodování ve věcech životního prostředí.

Slovenský ústavní soud již v roce 2011 zrušil zákon z dílny první Ficovy vlády, který umožňoval stavět dálnice a rychlostní silnice na nevyvlastněných pozemcích bez omezení.

Pokud schválenou předlohu podepíše prezident Andrej Kiska, nová pravidla vstoupí v platnost po zveřejnění novely ve sbírce zákonů. Vláda původně navrhovala, aby změna zákona platila již od poloviny května.

Plánovaný obchvat Bratislavy
Zdroj: ČT24

Slovensko loni podepsalo s konsorciem pod vedením španělské společnosti Cintra smlouvu o výstavbě asi 60 kilometrů dálnice a rychlostní silnice v okolí Bratislavy prostřednictvím PPP. Stát ale dosud nedokázal vykoupit všechny pozemky a od konsorcia mu kvůli tomu hrozí pokuta. Podle Érseka zhruba desítka majitelů pozemků požaduje na základě vlastních znaleckých posudků za pozemky mnohem vyšší ceny, než vyplývá z posudků, které si nechal vypracovat stát.

Také v České republice zkomplikoval výkup pozemků přípravu staveb několika silnic. Sněmovna v dubnu schválila rozsáhlou novelu stavebního zákona, která má zrychlit povolování staveb. Čeští poslanci ale odmítli návrh, který by umožnil zahájení staveb dálnic i před vyvlastněním pozemků, jak to předpokládá zmiňovaný slovenský zákon.