Voják podezřelý z přípravy útoku ukradl německé armádě tisíc kusů munice

Německý voják Franco A., který zřejmě chystal teroristický útok, odcizil podle vyšetřovatelů z armádních zásob zhruba tisíc kusů munice. Uvedl to server veřejnoprávní televize ARD, podle něhož se u známého podezřelého vojáka našly náboje různých kalibrů, včetně nábojů do automatických zbraní.

Příslušník 291. batalionu, ke kterému patřil i Franco A.
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Patrick Seeger

Nadporučík Franco A., který je od minulého týdne ve vazbě, chystal podle vyšetřovatelů teroristický útok, který chtěl svalit na uprchlíky. Proto se na konci roku 2015 nechal v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily. Nelegálně si také opatřil zbraň.

Jakým způsobem se Franco A. dostal k tak velkému množství munice, zatím není zcela jasné. Jeden z možných scénářů hovoří o tom, že náboje odcizoval při střeleckých cvičeních a následně do formulářů uváděl, že je vystřílel.

Úřady prošetří dva tisíce azylových řízení

Vedle vyšetřování Franca A. a jeho nadřízených, kteří podle ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU) v minulosti nedostatečně reagovali na pravicově extremistické výroky vojáka, se nyní pozornost zaměřila i na Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), který Franca A. nesprávně registroval jako uprchlíka a vyplácel mu příslušné dávky.

Úřad nyní přezkoumá 2000 azylových řízení, aby se ukázalo, jestli v případě německého vojáka šlo o jednorázovou chybu, nebo jestli existují systematické nedostatky v procesu vyřizování žádostí o azyl. BAMF také pozastavil činnost dvojici osob, které se případem Franca A. zabývaly.

Pod tlak kvůli kauze, která je už několikátým vážným armádním problémem v řadě, se dostala i von der Leyenová, po níž opoziční strany Zelených a Levice požadují, aby celou kauzu podrobně vysvětlila ve výboru Spolkového sněmu pro obranu.

Ministryně v Berlíně ve čtvrtek jednala se stovkou vrcholných představitelů armády, kterým se omluvila za svou prvotní a příliš paušální kritiku. Von der Leyenová tehdy představitele armády tvrdě zkritizovala a hovořila mimo jiné o slabosti vedení.