Obleky za statisíce jako dar? Fillona sráží další skandál

Francouzský prezidentský kandidát Francois Fillon čelí před volbami dalšímu skandálu. Od přátel si prý nechával kupovat drahé obleky. Píše o tom týdeník Le Journal du Dimanche (JDD). Podle kandidáta umírněné pravice Fillona šlo o dary, na kterých nevidí nic špatného. Expremiérovi sráží preference už aféra se zaměstnáváním členů rodiny.

Francois Fillon
Zdroj: REUTERS Autor: Charles Platiau

Fillon v rozhovoru pro list Les Echos připustil, že od blíže neurčeného přítele dostal v únoru dva obleky. Podle JDD pocházely z luxusního pařížského obchodu a stály 13 tisíc eur (přibližně 351 tisíc korun). Ve Francii přitom platí limit 4600 eur (zhruba 124 tisíc korun) na dary od jednotlivce.

Francouzský týdeník navíc tvrdí, že Fillonovi kdosi hradil v průběhu několika let i další ošacení. Od roku 2012 tak prý díky neupřesněným dobrodincům získal oblečení v celkové hodnotě 48 500 eur (přes 1,3 milionu korun).

List Canard Enchaîné nedávno uvedl, že Fillon si v roce 2013 půjčil od jednoho podnikatele 50 tisíc eur (1,4 milionu korun), které zamlčel úřadům.

Fillon loni jasně vyhrál primárky své strany Republikáni a zprvu byl favoritem voleb. Od ledna ale čelí podezření, že jeho manželka a děti neoprávněně s jeho vědomím pobíraly příjmy jako parlamentní asistenti.

Jeho odstoupení z kampaně žádá 70 procent lidí i mnozí straničtí kolegové, ale Fillon to odmítá. Cítí se nevinen a hovoří o spiknutí.

Jeho preference v průzkumech ale klesly natolik, že s velkou pravděpodobností nepostoupí z prvního kola prezidentských voleb 23. dubna do závěrečného duelu 7. května. Největší šance mají kandidátka krajní pravice Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron, který by podle sondáží Le Penovou ve druhém kole s přehledem porazil.