Pro Rusy vysílá nová televize. Spustily ji Hlas Ameriky a Svobodná Evropa

Získat srdce a mysl obyvatel zemí bývalého Sovětského svazu a Rusů žijících v Evropě - to je cílem nového televizního kanálu, který vysílá 24 hodin denně v ruštině. Spustily ho Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda - tedy organizace financované americkým Kongresem.

Video Události
video

Události: Nová televize pro Rusy

Když Rusové spouštěli televizi Russia Today, mluvili o ní jako o alternativě k západním médiím. Američané teď spouštějí kanál Current Time (Nastojaščeje Vremja/Současný čas), který má být alternativou právě k této alternativě.

Nový nástroj, jak čelit Kremlem kontrolovaným médiím, je společným dílem Hlasu Ameriky, který sídlí ve Washingtonu, a Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda vysílajícího z Prahy. Plnohodnotný kanál navazuje na půlhodinovou relaci se stejným názvem, která se vysílala už od října 2014.

Vedení kanálu tvrdí, že nejde o propagandu nebo antipropagandu, ale o nezávislé médium. „Cílem je poskytnout takový příběh, na který se lidi mohou spolehnout a důvěřovat mu a který nemá žádný skrytý motiv,“ říká předseda americké Vysílací rady guvernérů John Lansing. 

Podle Lansinga, jehož Rada zastřešuje Hlas Ameriky i Svobodnou Evropu, američtí politici do obsahu nezasahují. Kanál vysílá přes kabel, satelit i po internetu - nejen v Rusku, ale i v západní Evropě.

Televize Nastojaščeje vremja
Zdroj: ČT24

„Teď diváci pocházejí z Ruska, z toho, co nazýváme ruskou periferií, tedy z bývalého sovětského prostoru. Ale vysíláme taky do Izraele a Německa, kde je významné ruské, rusky mluvící obyvatelstvo,“ podotýká ředitelka stanice Daisy Sindelarova. 

Ruská ambasáda ve Washingtonu na žádost České televize o rozhovor nereagovala. Nový ka-nál přichází v době nových vztahů s Moskvou. Podle jeho vedení zatím není jasné, jak nebo jestli se nové priority promítnou do chodu Hlasu Ameriky nebo Svobodné Evropy.

„Máme podporu v Kongresu, finanční i jinou, abychom pokračovali v práci, kterou jsme dělali, a těšíme se na to, že to probereme s dalšími lidmi v administrativě, až se naskytne příležitost,“ uzavírá předseda vysílací rady Lansing.