Doufám, že bude dobrým prezidentem všech Američanů, řekla Clintonová

Doufám, že Donald Trump bude úspěšným prezidentem všech Američanů. Ve svém prvním veřejném projevu to řekla poražená demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová. Řekla také, že svému soupeři blahopřála k vítězství a současně mu nabídla spolupráci v zájmu budoucnosti Spojených států. Po Clintonové vystoupil k výsledku voleb také její stranický kolega a v tuto chvíli již dosluhující prezident Barack Obama.

Hillary Clintonová v prvním veřejném projevu po prohraných volbách
Zdroj: ABACA Autor: Douliery Olivier/ABACA USA

Americká společnost je podle mnoha komentářů nebývale rozdělena po jedné z nejvyhrocenějších kampaní historie. V emotivním vystoupení demokratická uchazečka o Bílý dům přiznala, že ji úterní prohra bolí, a zároveň vyzvala své stoupence, aby usilovali o lepší budoucnost.

Video Clintonová: Dejme Trumpovi šanci, aby byl dobrým vůdcem
video

Clintonová: Dejme Trumpovi šanci, aby byl dobrým vůdcem

„Doufám, že bude dobrým prezidentem všech Američanů,“ prohlásila viditelně pohnutá Clintonová na adresu Trumpa, který po svém volebním úspěchu slíbil, že sjednotí rozdělenou zemi.

„Musíme mu (Trumpovi) dát šanci, aby byl dobrým vůdcem, a nabídnout mu naši otevřenou mysl,“ vybídla své stoupence demokratická politička, která se o své budoucnosti blíže nevyjádřila.

Nový americký prezident ve svém prvním děkovném projevu
Zdroj: Reuters
Autor: Mike Segar

Kandidovat na prezidentku a získat podporu téměř 60 milionů voličů byla pro Clintonovou podle jejích slov největší životní čest. Porážka ji „ještě hodně dlouho bude bolet“. Brzy však nějaká žena konečně získá nejvyšší americkou funkci, prohlásila někdejší první dáma Spojených států.

Clintonová se o Bílý dům neúspěšně ucházela už podruhé. V roce 2008 prohrála ve stranických primárkách s nyní dosluhujícím prezidentem Barackem Obamou.

Ten ve svém středečním projevu uvedl, že „Spojené státy potřebují jednotu a respekt jeden ke druhému“. Podle Obamy není žádnou novinkou, že mezi ním a Trumpem existují výrazné rozdíly. Věří ale v hladký přechod mezi svým a Trumpovým mandátem. Trumpovi prý gratuloval kolem půl čtvrté ráno a pozval ho na čtvrtek do Bílého domu. Telefonoval i Clintonové, na kterou je velmi hrdý.

Video Barack Obama k prezidentským volbám
video

Obama: Trumpa už jsem pozval do Bílého domu