Kaczyński varuje: Dojde-li na lámání chleba, zažalujeme Evropskou komisi

Polsko by mohlo u nejvyšší soudní instance Evropské unie napadnout proceduru, kterou proti Varšavě vede Evropská komise kvůli pochybám o stavu demokracie a právního státu v zemi. Uvedl to bývalý polský premiér Jaroslaw Kaczyński, předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS). Spor zapříčinila především kontroverzní novela zákona o ústavním soudu, která instituci podle kritiků paralyzuje.

Jaroslaw Kaczyński
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

„Procedura, která se nyní používá proti nám, není zakotvena ve smlouvě o EU a může být kdykoliv napadena u Evropského soudního dvora,“ prohlásil Kaczyński. „Jestli dojde na lámání chleba, tak to uděláme,“ varoval v rozhovoru, který otiskl konzervativní časopis Do Rzeczy.

Kaczyński současně vyjádřil ochotu uzavřít spor kompromisem. Když budou přijaty podmínky Práva a spravedlnosti, na oplátku strana učiní ústupky a vstřícná gesta vůči ústavnímu soudu. Kaczyński je coby šéf partaje považován za faktického vládce země, i když formálně žádné státní funkce nezastává.

Stejně hovořila minulý týden po setkání s prvním místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem polská premiérka Beata Szydlová. „Vláda navrhla takové řešení, které by mohl přijmout parlament a které by splnilo všechny podmínky, aby byl spor kolem ústavního soudu vyřešen a také aby ústavní soud fungoval transparentněji,“ uvedla po jednání bez dalších podrobností.

Jaroslaw Kaczyński
Zdroj: Reuters
Autor: Kacper Pempel

Kaczyńského boj za svrchovanost

Kaczyńského strana PiS po výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patří k nim především novela zákona o ústavním soudu, která podle kritiků ochromila nejvyšší justiční orgán v zemi. To vedlo Brusel k zahájení procedury, jež by mohla skončit i přijetím sankcí proti Polsku.

„Musíme bránit polskou svrchovanost a právo polské společnosti vybrat si vládu, která chce v Polsku velice mnoho změnit. Protože to je nyní zpochybňováno,“ prohlásil Kaczyński na adresu Evropské komise.

„Svého času pozvali Maďary do Bruselu, aby jim tam ukázali návrh zákona o ombudsmanovi a rovnou řekli i jméno kandidáta, kterého chce Brusel vidět ve funkci. Takový je vztah Bruselu ke státům z naší oblasti. Nyní se vede boj o naši svrchovanost, kterou unijní centra nerespektují. Nerespektují Polsko, ani Poláky,“ tvrdil Kaczyński.

Za Kaczyńského nejbližšího evropského spojence je pokládán maďarský premiér Viktor Orbán. Při schůzce s Kaczyńským se zapřisáhl, že nepřipustí, aby procedura proti Varšavě vyústila v sankce, kterými by mohlo být Polsko zbaveno i hlasovacích práv. K přijetí takového postihu by ale byla nutná jednomyslnost ostatních členských zemí osmadvacítky.