Olympijské hry v Riu kvůli viru zika přesuňte, vyzývají vědci

Více než stovka předních vědců vyzývá k tomu, aby se olympijské hry přesunuly z brazilského Ria či se jejich konání odložilo. Důvod je jediný – virus zika. V otevřeném dopise adresovaném Světové zdravotnické organizaci (WHO) akademici tvrdí, že vzhledem k rozšíření viru a současným znalostem jeho účinků je „neetické“ olympijské hry nechat proběhnout.

Svůj podpis připojilo pod výzvu dosud 125 vědců, lékařů a expertů v oblasti lékařské etiky – mezi nimi například zástupci univerzit v Oxfordu nebo Harvardu. Jako argumenty uvádějí například neúspěch při dosavadních opatřeních proti šíření viru nebo „slabou úroveň“ zdravotnictví v zemi.

Mezinárodní olympijský výbor zatím uvedl, že pro odložení či změnu místa kvůli viru zika není žádný důvod. Právě v Brazílii se před rokem virus přenášený konkrétním druhem komára rozšířil dál. Od té doby byl jeho výskyt v různé míře zachycen v 60 zemích světa.

  • Olympijské hry se konají v přímořském městě od 5. do 21. srpna. Světová zdravotnická organizace se k dopisu teprve vyjádří. 

Lékaři nedávno potvrdili souvislost mezi zikou a větším počtem dětí, které se narodily v Latinské Americe s mimořádně malým mozkem. Dosud se odhadovalo, že pravděpodobnost v případě nakažení dosahuje jednoho procenta, brazilští lékaři ale BBC řekli, že nějaké poškození mozku se objevuje u pětiny žen.

S virem je spojována rovněž vzácná porucha nervového systému – Guillain-Barrého syndrom. Ten může způsobit dočasné ochrnutí. Na ziku zatím neexistuje lék, nakaženým je doporučováno odpočívat a pít hodně tekutin.

Ziku přenáší hlavně komár druhu Aedes aegypti. Mezi lidmi se šíří z matky na plod, transfúzí krve a ojediněle i pohlavním stykem. První takový případ potvrdila o víkendu Kanada. O přenosu sexem už dříve informovaly například USA, Francie, Itálie, Chile či Argentina.

WHO v současné době hlásí úbytek počtu případů v Brazílii a Kolumbii. Důvodem je pravděpodobně konec letního období v zemi a větší informovanost týkající se prevence. V Brazílii se virem nakazilo dosud více než 1,5 milionu lidí.

Většina nakažených necítí téměř žádné příznaky a nevyhledá lékaře, proto jsou počty udávaných případů velmi orientační. U jiných lidí se zika projeví podobně jako chřipka.

Epidemie viru zika postihla v posledním roce zejména Latinskou Ameriku. Ojedinělá onemocnění se objevila i v Evropě či v Asii. Nejvíce případů (asi 72 tisíc) zaznamenala Brazílie a asi 35 tisíc případů se objevilo v Kolumbii.