Trump opanoval primárky ve všech pěti státech, které volily

Republikán Donald Trump vyhrál podle předběžných odhadů primárky ve všech pěti státech severovýchodu USA, které v úterý volily: Pensylvánii, Marylandu, Connecticutu, Delaware a Rhode Islandu. Demokratka Hillary Clintonová zvítězila v Marylandu, Delaware, Pensylvánii a Connecticutu a její rival Bernie Sanders na Rhode Islandu.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Lucas Jackson

Úterní primárky republikánů a demokratů o stranických prezidentských nominacích ještě definitivně nerozhodly. Trump se ale výrazně přiblížil k oficiální republikánské kandidatuře a upevnil svůj náskok před zbývajícími stranickými rivaly Tedem Cruzem a Johnem Kasichem.

Ti už podle agentury AP téměř vyčerpali možnosti, jak kontroverzního miliardáře porazit. Jednu z posledních šancí, jak Trumpa zpomalit, má Cruz příští týden v Indianě. Kasich se z voleb v tomto státě stáhnul, aby měl Cruz lepší pozici.

Podle Trumpa vyhrává Clintonová jen díky tomu, že je žena 

Trump krátce po svém úterním triumfu uvedl, že se považuje za „předpokládaného kandidáta“ republikánů. Cruz a Kasich by podle něj měli z nominačního klání odstoupit. „Je hotovo. Pokud jde o mě, je hotovo,“ prohlásil Trump optimisticky krátce poté, co byly oznámeny výsledky. Na svém kontě má nyní 77 procent z 1237 delegátů, které k nominaci potřebuje.

Trump znovu zaútočil na Clintonovou, která podle pouze vytahuje „ženskou kartu“ a nic jiného nemá. Kdyby prý byla muž, „nedostala by ani pět procent“.

Tímto výrokem spustil republikánský kandidát další lavinu reakcí a popřel svůj dřívější slib, že bude umírněnější. Republikány i veřejnost Trumpova kandidatura hluboce rozděluje. Potvrdil to i další střet mezi jeho příznivci a odpůrci v Anaheimu. Nikdo nebyl zatčen ani zraněn; pět lidí, včetně dvou malých holčiček, však jeden z demonstrantů postříkal pepřovým sprejem.

Video Studio 6
video

Trump vyhrál v dalších pěti státech

Trump vyhrál v dalších pěti státech

Řezníček: Prezentace umírněnějšího Trumpa se odkládá

Trump vystoupí s projevem o zahraniční politice

V poledne místního času Trump ve Washingtonu přednese dlouho očekávaný projev k zahraniční politice. „Kvůli obrovskému zájmu ze strany médií a veřejnosti musel být projev přesunut z menšího sálu do velkého hotelu. Tento projev má být přelomový v tom smyslu, že jej Trump přečte – většinou přitom mluví z patra. Navíc mu jej napsal někdo jiný. Všichni očekávají, že nebude tak ostrý jako dříve a některé věci dokáže popsat víc konceptuálně,“ uvedl zpravodaj ČT Martin Řezníček.

V pěti státech, kde vyhrál, získal Trump podle agentury AP nejméně 82 ze 118 delegátů a má šanci získat více, a to díky Pensylvánii. Trump zde získal s určitostí 17 delegátů. Zbývajících 54 pensylvánských delegátů bude na sjezdu republikánů vystupovat nezávisle, takže Trump může, ale nemusí získat jejich podporu. Jak budou tito delegáti hlasovat, se zatím neví. Celkem Trump potřebuje pro republikánskou nominaci 1237 delegátů, večer před úterními volbami jich měl podle přepočtu CNN 945.

Sanders hodlá vytrvat až do konce

Také Clintonová v úterý upevnila vedení nad vermontským senátorem Sandersem. Ten se však dal podle AP slyšet, že odstoupit nehodlá a vydrží až do konce maratonu primárních voleb v červnu. Očekává se ale, že Sanders se po úterních ziscích Clintonové ocitne pod ještě větším tlakem, aby přestal s osobními útoky na bývalou ministryni zahraničí a neoslabil ji tak v listopadovém boji s republikánským kandidátem.

„V projevu po vítězství na Rhode Islandu Sanders řekl, že doufá, že se jeho agenda promítne i do stranické agendy na sjezdu demokratů. Už nemluvil o tom, že bude shromažďovat jednoho delegáta po druhém. Možná to je drobná změna tónu, když si uvědomuje, že se Hillary Clintonová zdá být, co se týče demokratické strany, nezastavitelná,“ dodal Řezníček.

Hillary Clintonová
Zdroj: Reuters
Autor: Dominick Reuter

Demokratická favoritka Clintonová může s nominací prakticky počítat. Potřebuje pro ni nejméně 2383 delegátů. V úterních volbách bylo k dispozici 463 delegátů a také superdelegátů, což jsou účastníci letního demokratického sjezdu, kteří budou moci o prezidentském kandidátovi hlasovat nezávisle na výsledcích primárek ve svých domovských státech.