Tchaj-wan se ozval kvůli paktu Prahy s Pekingem. Vadí mu uznání "jednotné Číny"

Tchajwanská vláda silně kritizovala nedávno uzavřené partnerství mezi Prahou a Pekingem. Nelíbí se jí podepsaná klauzule o uznání jednotné Číny. Právě autonomní postavení Tchaj-wanu je dlouhodobě kontroverzním tématem mezi oběma východoasijskými celky.

Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Později se stal autonomním územím. Peking ovšem považuje Tchaj-wan za „dosud neosvobozenou“ provincii ČLR, odmítá jakékoli kroky ostrova směřující k nezávislosti a prohlašuje, že ho přivede zpět pod svou vládu, a to i s pomocí síly, bude-li to nezbytné. Od roku 2008 ale obě strany postupně zlepšují vzájemné vztahy hlavně v oblasti obchodu, podnikání, investic a turistiky.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Tchaj-wan, „nikdy nebude akceptovat jakoukoliv formulaci, která očerňuje suverénní postavení země“. Zároveň uvedlo, že Čínská republika je nezávislý suverénní stát od svého založení v roce 1912.

České ministerstvo zahraničí v tuto chvíli o protestu Tchaj-wanu neví. „Celá věc však pravděpodobně půjde za Prahou, neboť je to její iniciativa,“ řekla mluvčí resortu Michaela Lagronová.

/*json*/{"map":{"lat":25.352976251249405,"lng":118.93627343749995,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu schválili ve čtvrtek pětiletou sesterskou smlouvu s Pekingem, která má přispět k užší spolupráci mezi oběma stranami v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a službách občanům. Krok vyvolal i kritiku mezi českými politiky.

Tchaj-wan uznávají jen zhruba dvě desítky zemí světa, včetně například Vatikánu. Jde vesměs o malé státy, které jsou na obchodních vztazích s ostrovním státem závislé.