Řím při návštěvě íránského prezidenta zakryl nahé sochy

Říká se, že diplomacie občas znamená něco dobře skrýt. V případě návštěvy íránského prezidenta v Římě to platí doslova – v muzeu na Kapitolu byly po žádosti íránské delegace zakryty nahé sochy před zraky Hasana Rouháního. Z náboženských důvodů tak nespatřil sochy Venuše ani jiné obnažené postavy.

Speciální úprava muzea na římském Kapitolu
Zdroj: YouTube

Íránská delegace, která čítá zhruba 100 lidí, v Itálii podepsala kontrakty za miliardy eur. Kladla si k tomu ale také podmínky – včetně protokolárních požadavků. Kromě zahalení nahých soch také požadovala, aby se při oficiálních večeřích nepodávalo víno.

Snaha vyjít kulturním rozdílům vstříc se však setkala také s kritikou. Protievropská strana Liga severu uvedla, že se podle ní Itálie „podřizuje kultuře, která k ní nepatří“. „Vypadá to, že se vláda stydí za naše kořeny a za naši historii,“ reagovala strana.

Hnutí italských radikálů zároveň připomnělo, že bez povšimnutí zůstalo, když se před sedmi měsíci v Turíně zahalovaly kvůli papežově návštěvě plakáty zvoucí na výstavu malířky Tamary de Lempické. Tato Polka tvořila ve Francii ve stylu art deco a v jejím díle nechybějí lesbické motivy.