Urychlovač částic opět funguje. Posvítí si na temnou hmotu

Ženeva – Největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě je po dvouleté přestávce znovu plně v provozu. Fungování velkého hadronového urychlovače (LHC), jak se zařízení nazývá, bylo před dvěma lety zastaveno kvůli modernizaci a navýšení výkonu stroje.
Zdroj: ČTK/KEYSTONE Autor: Christian Beutler

Technologický obr dokáže simulovat podmínky panující v okamžiku těsně po zrodu vesmíru. To umožnilo třeba nedávné potvrzení existence do té doby jen hypotetické částice známé jako Higgsův boson. Po modernizaci chtějí vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) využít přístroj k dalšímu řešení záhad vesmíru.

Fyzik Luca Malgeri:

„Jakmile stroj plně spustíme, můžeme dospět k novému objevu už během prvních dní a nebo týdnů.“


V nadcházejících letech se nejprve zaměří na získávání důkazů existence takzvané temné hmoty a informací o jejím složení. Astrofyzikové předpokládají, že temná hmota obklopuje galaxie. Protože neodráží světlo, není vidět. Důkazy o její existenci vycházejí z gravitačních sil, kterými na planety a hvězdy působí. Spolu s temnou energií pak zaujímá odhadem 95 procent vesmíru.

Video Urychlovač částic je ještě rychlejší
video

Urychlovač částic je ještě rychlejší

  • LHC tvoří kruhový tunel o obvodu 27 kilometrů
  • Je umístěn v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí
  • Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku
  • Pracovat začal v roce 2008
  • Nyní bude možné provádět srážky částic o síle až 13 teraelektronvoltů (TeV), dosud to bylo 7 TeV
  • Původně CERN zvažoval, že maximum bude 14 TeV, ale kvůli snaze minimalizovat pravděpodobnost technických závad a chyb se rozhodl výkon snížit