Polsko obviní za Smolensk i dva ruské dispečery

Varšava - Polské úřady se rozhodly obvinit z podílu na letecké nehodě ve Smolensku i dva ruské letecké dispečery ze Smolensku. Při nehodě v dubnu 2010 zemřelo 96 lidí včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského, představitelů polského společenského a politického života a prakticky celého velení armády.

Varšava podle prokurátora připravila žádost ruské straně o právní pomoc při vznesení obvinění a při výslechu podezřelých dispečerů. Jeden má nést za havárii přímou odpovědnost, druhý nepřímou. V případě odsouzení by jim mohlo hrozit až osm let vězení.

Moskva už Varšavě vzkázala, že se ruští dispečeři ničeho nedopustili. „Během dosavadního vyšetřování nebyla v počínání řízení letového provozu odhalena žádná pochybení,“ řekl mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. Dispečeři na smolenském letišti podle něj postupovali podle ruských i mezinárodních pravidel, o čemž svědčí i záznamy hovorů mezi letadlem a letištní věží. Posádka letadla však všechna varování před přistáním ignorovala. 

Rusko již dříve uzavřelo své vyšetřování smolenské havárie s tím, že veškerou odpovědnost za katastrofu nesou polští piloti, respektive jejich nadřízení. Rusko také dosud Polsku nevrátilo trosky letounu.


Polské vyšetřování katastrofy nadále trvá, naposledy bylo prodlouženo do října. Prokuratura dnes představila dvousetstránkovou expertní zprávu o katastrofě jako výsledek dosavadního pětiletého vyšetřování.

Posádka neměla oprávnění létat s daným typem stroje

Za příčinu katastrofy experti označili nesprávné počínání posádky, která s letounem nejprve klesla příliš nízko za obtížných povětrnostních podmínek - letiště bylo zahaleno mlhou - a přes signál varující před nebezpečným přiblížením k terénu se včas nerozhodla pro přerušení přistávacího manévru a nový oblet letiště. Prokurátor také upozornil na skutečnost, že posádka - s výjimkou palubního technika - neměla platné oprávnění k letu s daným typem letadla, jímž byl Tupolev Tu-154M.

Vládní letoun přepravoval Kaczyńského s manželkou a dalšími členy polské elity do Smolenska. Polská delegace se měla v nedaleké Katyni účastnit slavnosti k uctění památky tisíců zajatých polských důstojníků, které za druhé světové války postřílela sovětská tajná policie jako potenciální odpůrce nastolení komunistických pořádků v Polsku.

V Polsku je mezi přívrženci opozice, vedenými Kaczyńského bratrem Jaroslawem, rozšířeno přesvědčení o rusko-polském smolenském spiknutí, které připravilo prezidenta o život.

Video Rusko odmítá jakákoliv obvinění
video

Rusko odmítá jakákoliv obvinění