Svržené thajské premiérce hrozí 10 let za korupci

Bangkok - Bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová bude obviněna z korupce, za niž jí hrozí až desetileté vězení. „Prokuratura prostudovala výpovědi svědků a důkazy, které předložila protikorupční komise. Jsme zajedno v tom, že je možné Jinglak Šinavatrovou obžalovat,“ řekl na tiskové konferenci představitel prokuratury. Krátce poté zákonodárci ženě, jejíž vládu loni svrhla armáda, zakázaly působit v politice po dobu pěti let.

Prokuratura ke svému závěru dospěla v rámci vyšetřování podezřelého systému subvencování produkce rýže. Bývalá premiérka se podle vyšetřovatelů dopustila přinejmenším nedbalosti, země při tom údajně přišla o miliardy dolarů.

Prozatímní thajský parlament, který loni sestavila armáda, krátce po vyjádření prokuratury odhlasoval, že svržená Šinavatrová se u státních dotací rýže dopustila nedbalosti. Rozhodnutí zahrnuje, že expremiérka nesmí pět let působit v politice.

V čele thajské vlády Šinavatrová stála až do května. Poté ale musela odstoupit, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci, což vyvolalo v zemi nepokoje a nové střety mezi dvěma hlavními politickými tábory. Armáda v Thajsku 22. května 2014 provedla státní převrat s cílem obnovit pořádek v zemi a prosadit politické reformy.