Venezuelská televize vysílá Chávezovo nanebevzetí

Caracas - Těsně před velikonočními svátky posunula venezuelská státní televize kult zemřelého prezidenta Huga Cháveze zas o něco výš. Začala vysílat animovaný klip, v němž Chávez vstupuje do nebe, kde jej přijímají další ikony latinskoamerických dějin. Venezuelský arcibiskup ještě před začátkem nejdůležitějšího katolického svátku roku varoval, že žádného pozemského politika není radno zbožšťovat. Opozice zase kritizuje nadužívání Chávezovy popularity v probíhající prezidentské kampani.

Minutový klip vyrobil státní televizní kanál Vive TV. Masami zbožňovaný vůdce, který je v něm oblečený do tradiční bundy ve venezuelských barvách, zprvu s náznakem překvapení hledí na skupinu obyvatel idylické nebeské usedlosti. Když se ale k němu skupinka otočí, Che Guevarra vyšle povzbudivý úsměv a Eva Perónová pokyne rukou, usměje se i socialistický vůdce a vykročí ke svým dávným vzorům. Vedle zmíněného dua ve skupince najde stojící v krajině evokující jeho rodný region Barinas na jihozápadě Venezuely třeba Salvadora Allendeho či Simona Bolívara.

Chávez, který zemřel 5. března, se během své čtrnáctileté vlády prezentoval jako nositel odkazu bojovníka za nezávislost na Španělsku Bolívara a tímto způsobem dokázal zcela ovládnout masy levicově laděných voličů. Jím vybraný nástupce pro prezidentskou funkci Nicolás Maduro Chávezův kult využívá jako svou hlavní zbraň v kampani před volbami, které se budou konat 14. dubna.

Opoziční předák a prezidentský protikandidát Henrique Capriles Madura za monotematickou kampaň vytrvale kritizuje. Madurovi oponenti dokonce založili webovou stránku, na které se počítá, kolikrát ve svých projevech Maduro použije Chávezovo jméno. Od smrti bývalého prezidenta to podle této stránky do dneška učinil celkem 4 935krát.

Zapálenost Madura i dalších Chávezových následníků začala vzbuzovat odmítavé reakce rovněž u církevních představitelů. Kromě velikonočně načasovaného klipu patrně nejvíce zdvihali obočí, když Maduro prohlásil, že volbu prvního latinskoamerického papeže Františka ovlivnil z nebe sám Chávez.