Nejlepší vůdce 20. století? Podle Rusů symbol stagnace Brežněv

Moskva – Marně byste v čele žebříčku nejlepších ruských vládců 20. století hledali Lenina, Stalina nebo dokonce Gorbačova. V průzkumu nezávislého střediska Levada se většina Rusů vyslovila pro dlouholetého šéfa sovětských komunistů Leonida Brežněva. Současný ruský prezident Vladimir Putin, který se dostal k moci až v roce 2000, nebyl do průzkumu zahrnut.

Brežněva, jehož dlouhou vládu nad Sovětským svazem v letech 1964 až 1982 poznamenal postupný úpadek i vojenské vpády do Československa a Afghánistánu, kladně ocenilo 56 procent Rusů, záporně 29 procent. Někdejší „éra stagnace“ je s odstupem v Rusku vnímána jako doba relativního blahobytu pro všechny a stability bez bouřlivých otřesů.

Bolševický vůdce a zakladatel sovětského státu Vladimír Iljič Lenin získal kladné ocenění od 54 procent dotázaných, jeho následník Josif Stalin, kterému historici vyčítají miliony mrtvých, ale přesto bývá oslavován jako vítěz nad nacisty, dostal dobré vysvědčení od 50 procent dotázaných. S těsným odstupem pak následoval poslední ruský car Mikuláš II., zastřelený bolševiky i s rodinou v roce 1918. Stalinův následník a kritik Nikita Chruščov si získal přízeň 45 procent dotázaných.

Poslední sovětský prezident Michail Gorbačov se dočkal kladného ocenění jen od 22 procent krajanů, stejně jako jeho následník v Kremlu, první ruský prezident Boris Jelcin. Oběma vládcům jejich současníci vyčítají zánik sovětské říše, chaos a rozvrat. Ostatně nejvíce záporných bodů v průzkumu nasbíral právě Gorbačov s těsným náskokem před Jelcinem.