Čínská policie zabavila 46 let prošlé kuřecí pařáty

Peking - Čínská policie zabavila zásilku 20 tun prošlého masa, včetně mražených kuřecích nohou, jež měly 46 let po záruční době. Zboží bylo objeveno při zátahu proti vietnamskému pašeráckému gangu a mířilo prý na trh.

Razie se uskutečnila již v květnu, ale čínská média o ní informovala až tento týden. Policisté v Čuangské autonomní oblasti Kuang-si na jihozápadě země při ní zakročili proti nelegální síti dodavatelů, kteří zahrnovali čínský trh s potravinami nekvalitními kuřecími pařáty, žaludky a krky.

Když ještě nikdo neznal Pink Floyd…

Za nejnechutnější objev policisté označili mražené kuřecí pařátky, jež jsou jinak v Číně vyhledávanou pochoutkou, datované rokem 1967. Deník The Daily Telegraph, který o případu informoval, připomíná, že tou dobou vládl ještě v zemi vůdce Mao Ce-tung a na světové hudební scéně skupiny Doors a Pink Floyd vydávaly své debutové album.

Podle místního policejního šéfa členové gangu ošetřovali prošlé maso peroxidem vodíku a dalšími chemikáliemi, které měly „usmrtit bakterie, prodloužit záruční dobu a zlepšit vzhled produktu, aby vypadal bělejší a větší“.

Zadržení zásilky je posledním ze skandálů týkajících se bezpečnosti potravin v Číně. V květnu vyšlo najevo, že v některých šanghajských restauracích jsou hostům místo jehněčího servírovány krysy, norci a lišky.